Додати запис

Suum cuique…!

Допис Тетяни Грішиної викликав багато позитивних відгуків у читачів VP. Хочу також висловити свою думку (але зважаючи на велику кількість тексту, пишу відгук на «стіні»).

Майже все, про що написано у статті, на мою думку, висвітлено вірно. Але всі ж знають, що такого типу звіти формують прості клерки (типу Ковпак), тому вимагати від них якогось польоту думки, думаю не варто.

Мене, наприклад, більше цікавлять останні слова, наведені у статті - щодо "ідейності і концепції розвитку нового Луцька". Особливо тези щодо досвіду Шиби та Садового. Хочу навести кілька своїх міркувань з цього приводу.

1. Богдан Павлович мав стратегічний план економічного розвитку (розроблялась колегіально під керівництвом Гоцалюка). Зробили гарненьку таку стратегію, зі свот-аналізом, різними спецефектами, яка, як виявилось, стала просто набором порожніх гасел, які РЕАЛЬНО не виконувались! До речі, та стратегія передбачала створення бізнес-центру, бізнес-інкубатору, виставкового центру у Луцьку - де воно все?

2. Насправді команда Шиби не вирізнялась аж такою революційністю у діях. Швидше навпаки, Шиба, на мою думку, був достатньо консервативним мером, який робив часом правильні (зупинки маршруток, ремонт доріг та дахів) а часом хибні (надмірне залучення кредитів, ігнорування інтересів підприємницького середовища) дії, які аж ніяк не вирізнялись особливою інноваційністю.

3. Романюк є ще більш консервативним мером, ніж Шиба. І це, я хочу особливо наголосити, ні для кого не є несподіванкою. Саме такого голову обирали лучани. Саме уявлення про нього як про поміркованого та врівноваженого мера були його «візитними картками» під час балотування на посаду. Саме так він і намагається поводити себе, адже кожен політик бажає бути переобраним, а запорукою цього вважається виконання обіцянок.

4. Можна, звичайно, йти іншим шляхом – реалізовувати реформи (часто непопулярні), які до кінця каденції дадуть результат – що і стане запорукою переобрання. Але чи міг би це зробити Романюк навіть теоретично (навмисно абстрагуюсь від його внутрішньої готовності робити різкі кроки)? З абсолютно зашореним і непрофесійним складом міської ради, де з півсотні депутатів по-справжньому активними є не більше десяти, і то половина тільки тому, що в більшості питаннях лобіює власні інтереси? З браком справді професійного та незалежного експертного середовища у місті, в якому будь-яке пожвавлення серед громадських організацій відбувається лише за умови виграшу якогось іноземного гранту, де наукове середовище зайняте написанням квазінаукових дисертацій а висновки незалежних аналітиків є надмірно заполітизованими та поверхневими? З малокваліфікованим чиновницьким апаратом, які формують звіти, на кшталт загаданого авторкою звіту Ковпак? Врешті, з надмірно консервативними і недостатньо освіченими виборцями, для яких усі громадські організації є грантожерами, GPS-моніторинг – то дурня (краще б дороги ремонтували), а бізнес – то спекулянти, які наживаються на бідних громадянах?

5. У Львові ситуація дещо інша. Принаймні депутати там трохи активніші (хоча популістів там ще більше, ніж у нас), чиновники більш фахові (мабуть, кращі можливості для відбору), експерти професійніші (проте, на мою думку, більш упереджені) а люди трохи освіченіші (очевидно, наслідок австро-угорського панування та ефект «великого міста»). Відтак, і Садовому легше бути інноватором - у нього кращі вихідні умови для цього. Так, кілька років тому мені доводилось спостерігати за дебатами львів’ян щодо обраних міською владою пріоритетів (там стратегією було визначено два основних пріоритети – розвиток ІТ-кластеру та розвиток туристики). Частина поважних львів’ян обурювались таким вибором, адже, на їх думку, це не дасть розвиватись іншим галузям (наприклад, машинобудуванню). Час розставив все по місцях - Львів один з найдинамічніших туристичних центрів України та один з найперспективніших ІТ-осередків. Я ще тоді для себе зробив висновок, що для Луцька прийняття такого сміливого рішення неможливе в принципі – ми, лучани, надто обережні та надто рефлексивні. Ми краще не прийматимемо рішення, аніж прийматимемо погане. Відтак, усі наші стратегії приречені на посередність та сірість.

Хочу підвести підсумок. Романюк є справжнім представником лучан. Обережний, простодушний, консервативний інтроверт (до речі, замок, як уособлення закритості від світу, інтроверсії – це справді символ Луцька), як і більшість з нас. Активні й неординарні керівники викликають у містян стійку ідіосинкразію (згадаймо попереднього голову). Тетяні Грішиній (як, до речі, і мені), це не подобається. Тетяна інша – активніша, відкритіша, інноваційніша, тому їй хочеться мати такого ж міського голову. Але чи хочуть цього лучани?
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 5
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Дарма на стіні написали. Вашому тексту - якраз місце у колонці автора
Відповісти
Підтримую Автора.

Був би Шиба сьогодні - ганяли би свині по Волі і ходили з транспарантами від міськрради до Київського майдану.

Суть Шиби - ШВОНДЄР, голодне, неодоосвічене, неінтелігентне, "грязь" (слова Кварцяного) - ДОПАЛОСЯ ДО КОРИТА.

Рівень капітальних вкладень в місто при Романюку за 2011 рік зріс НА ПОРЯДКИ - дороги (за рік відремонтовано більше ніж за 20 років), 15-річний довгобуд пішоходний міст, реконструкція зал. вокзалу, добудоваданий за позабюджетні кошти Театральний майдан...
На 2012 рік місто перетворюється в суцільний будмайданчик: Меморіал, будинок Офіцерів, ЦУМ, просп. Волі, Лесі Українки, Будинок Побуту.......
Відповісти
Як Кривицький із Шибою фонтан із цвєтомузикою на Театральній зруйнували, то ніхто по интирнетах і фасбухах не виступав.
А як Романюк став до ладу город доводити то їм все не так.
Єй бо шо за люди комуняків хоч боялись а типер з тими димократами все не так.
Відповісти
Ставити здатність міської влади у пряму залежність від характеру і ментальних ознак лучан - неправльно, як на мене. Вибори виграв той, у кого була успішніша виборча кампанія. От і все. особливості, консерватизм чи неконсерватизм міського голови до цього прямого стосунку не мають.

Бо:

- як ви правильно сказали, має місце "зашореним і непрофесійний склад міської ради". А успіх є тільки там де є взаєморозуміння і спільна позиція голови і депутатів.

- несприйняття у лучан викликала не активність й неординарність Шиби, а провал у багатьох ділянках його роботи - ЖКГ, стосунки з бізнесом, бездарний піар тощо. Плюс наклався перший рік кризи.

Не ображайте лучан - вони оцінили б справжніх реформаторів.
Відповісти
Михайло, консерватизм не є однозначним злом, як і проактивність не завжди добра. Все залежить від ситуації. Я хотів сказати, що півтора роки тому, коли лучанам набридли політичні катаклізми, вони проголосували за Романюка. Завтра буде соціальний запит на політика-революціонера - і обраним буде дехто інший (якщо тільки Романюк кардинально не зміниться:).
Цей допис - це відповідь на статтю Тетяни Грішиної. Зокрема мене трохи збентежила її дещо категорична позиція щодо відсутності позиції у Романюка (вибачайте за тавтологію).
Щодо лучан, то тут позиція також неоднозначна. Всі напевне знають, що стилі управління у японців і американців зовсім інші. Менеджмент перших базується на колективізмі, інших - на індивідуалізмі. Однозначно не можна сказати, який зі стилів кращий, тому що ці народи все ще перебувають серед світових лідерів за показником продуктивності праці. Але очевидно те, що обидва стилі базуються на особливостях ментальності народу. Просто керівництво фірм прагне адаптувати корпоративну культуру під ці соціетальні особливості. Те ж саме і з нашим Луцьком. Керівництво міста повинно враховувати особливості ментальності лучан при прийнятті рішень, особливо стратегічних. Тобто, якщо волиняни неквапливі, значить більше часу потрібно виділяти на підготовку та апробацію рішень. Якщо ми консервативні, значить стратегії розвитку повинні бути (принаймні публічно) поміркованими.
Відповісти