Додати запис

Нобелівські премії 2012: перші результати

Лауреатом Нобелівської премії з літератури в 2012 році став китайський письменник Мо Янь. Премія присуджена за його роботи, в яких «галюціногенний реалізм поєднується з народними казками, історією та сучасністю». У цьому році сума Нобелівської премії в кожній з номінацій становить 8 млн шведських крон ($ 1,2 млн).


Раніше ЗМІ намагалися вгадати імена можливих лауреатів. Серед них найчастіше називали імена канадки Елліс Манро і японця Харукі Муракамі. Як резюмує шведський телеканал СВТ, середньостатистичний володар нагороди - представник чоловічої статі з Європи, пише романи англійською мовою.

Журі порівняло літературні світи Мо Яня зі створеннями Фолкнера і Маркеса і відзначило, що прозаїк орієнтується у своїх творах на давню китайську літературу і фольклорну традицію.

Письменнику з КНР присуджують Нобелівську премію вперше. У 2000 році лауреатом ставав прозаїк Гао Сінцзянь, який пише китайською, однак, живе в Парижі і має французьке громадянство.

Мо Яню 57 років, він почесний доктор філології Відкритого університету Гонконгу. Його справжнє ім'я Гуань Моє, а псевдонім означає «мовчи». На російську мову його твори перекладалися лише уривками.

Розмір премії складає близько 1,1 мільйона доларів США. Букмекери вважали фаворитом японця Харукі Муракамі - ставки на нього за день до вручення премії контора Ladbrokes приймала у співвідношенні 2 до 1.

Минулого року нагороду вручили шведському поету Томас Транстремер за «створені ним компактні і напівпрозорі образи, що дають нам нове бачення реальності».

У 2010 р. Нобелівським лауреатом став перуанський письменник Маріо Варгас Льоса. Комітет нагородив його за «картографію владних структур і точне зображення опору, повстання і краху особистості». Серед номінантів значилися американський письменник Кормак Маккарті, кенійський новеліст і активіст Нгугі ва Тіонг, японський письменник Харукі Муракамі, шведський поет Томас Транстремер. Крім того, в шорт-листі комітету тоді знов опинилися російський поет Євген Євтушенко (номінувався в третій раз) і його колишня дружина Белла Ахмадуліна (друга номінація).

У 2009 р. раніше премія дісталася німецькій письменниці румунського походження Герті Мюллер. Вона була нагороджена за «поетичність і відвертість в прозі, що відображає життя знедолених».

Всього з 1901 по 2011 рр.. Нобелівську премію з літератури отримали 108 письменників, премію не вручали в 1914, 1918, 1935, 1940, 1941, 1942 і 1943 роках. При цьому 12 з лауреатів - жінки. Середній вік лауреата становить 64 роки.

Окрім цього вже відомо, що премію з хімії отримали американці за вивчення клітинних рецепторів, премія з фізики присуджена вченим Сержу Арошу і Девіду Уайнленду за «створення проривних технологій маніпулювання квантовими системами», а премію з медицини присудили за дослідження в області отримання стовбурових клітин зі звичайних клітин організму.

ДЖЕРЕЛО
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 3
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Дякую Тані. Таке молоде, а таке розумне. Дуже цікава тема, яка в останні десятиріччя усе більше свідчить про заангажованість Шведської королівської академії наук. Цю премію ніби мають отримувати світові світила науки і літератури, але щось не так. Я про літературу. Ось кілька світил-лауреатів, яких знає і читає світ: Сенкевич, Ромен Ролан, Анатоль Франс, Бернард Шоу, Томас Манн, Голсуорсі, Іван Бунін, Черчилль, Хемінгуей і Альберт Камю (мої улюблені), Андре Моруа (найулюбленіший, почитайте його «Поради молодому чоловіку, як жити» і «Листи незнайомці»), «Шолохов, Солженіцин... Хто (якщо поважає себе), не читав цих авторів і в кого їх немає навіть в найскромнішій домашній бібліотеці? А ось "світила" останнього десятиліття: Найпол, Кертес, Кутзеє, Елінек, Памук, Леклезио, Мюллер... Про що говорять ці імена навіть читаючим людям?
Відповісти
можливо їх ще не встигли оцінити?
Відповісти
Михайло Шолохов йшов до Ноб. премії 33 роки. "Тихий Дон" був перекладений на 57 мов світу. Сьогодні же вирішує не читач, а Ноб. комітет.
Відповісти