Професіонали у темі руйнації!
Шановні друзі! Колеги журналісти історики, археологи, патріоти свого краю! Всі ті, кому болить доля національного спадку українців! Звертаємось до Вас!
Створена роками корупційна система руйнує культуру і спадщину Волині. Йде шалений наступ на українську історію. Незаконно масово приватизуються особливо цінні державні землі, йде повальна самочинна забудова заповідників і історичних зон, незаконно приватизована значна частина пам’яток, йде їх повна руйнація та спотворення автентичності, знищується археологічні багатства краю і древні цвинтарі… Державі безкарно завдано більше 100 мільйонів гривень збитків… Все це багато років злочинно прикривається керівництвом та нерадивими чиновниками Волинської ОДА, Луцької міської влади і правоохоронними органами, фаховий рівень яких вражає. Чиновники, які кочують з крісла в крісло, мають тут свій інтерес і погрузли в масових корупційних оборудках, а тому не зацікавленні боротись фактично проти себе. Ми багато років самі фактично воюємо з цим свавіллям. Нині ситуація загострюється і її зупинення вимагає широкого громадського розголосу, підтримки і ефективного втручання. Зважаючи на це, звертаємось до вас, з проханням посприяти в широкому піднятті і висвітленні цих питань на місцевому і всеукраїнському рівні. Готові надати всі документи, фото, юридичні роз’яснення, прізвища і оприлюднити всі тіньові частини схем.
Байдужість знищує! Доки гордість спить, бездарність править!
Професіонали у темі руйнації
Питання збереження культурної спадщини Луцька останнім часом стоїть особливо гостро. Стаханівськими темпами руйнуються пам'ятки архітектури та археології. Руйнівні ремонти, прибудовки та металопластикові вікна скорочують кількість архітектурних об'єктів, котрі несуть в собі інформацію про минулі епохи.
Чиновники різних мастей завжди мають універсальну відповідь на будь–які питання. Про що б не йшлося, завжди чиновник скаже: “Питання складне,… потрібен комплексний підхід,… вже зроблено перші кроки (є значні досягнення) в цій галузі, проте не вистачає коштів, щоб остаточно вирішити проблему…” Те саме вони говорять і про збереження культурного спадку.
Яскравою демонстрацією “професійності” чиновників стала так звана реставрація будинку Пузин, внаслідок якої пам'ятка архітектури національного значення, збудована в XVI столітті, виглядає тепер як проста хата. Про це ми вже писали.
Кожен із чиновників – так званих охоронців культурної спадщини – зробив свій внесок в цю руйнацію.
ПАТРІАРХ ЗНИЩЕННЯ
Петро Троневич, головний спеціаліст управління містобудування та архітектури з питань охорони і реставрації пам’яток історії та архітектури, запевняє, що роботи велися на належному рівні - згідно з пректом, який погоджено у Києві в Департаменті культурної спадщини. Що ж, погодження “в самому Києві” аргумент сильний, якщо не враховувати того факту, що в столиці посади дістаються таким же чиновникам, як і в провінціях...
Стверджує п.Троневич і те, що будинок Пузини сьогодні вже не є історичною будівлею XVI століття, бо неодноразово перебудовувався та ремонтувався. Тобто, він хоче нас переконати у тому, що пам'ятка вже не є пам'яткою. І це породжує неабиякі сумніви в його фаховості. Якби цей чиновник хоча б один раз до кінця дочитав ЗУ “Про охорону культурної спадщини”, можливо зрозумів би, що між пам'яткою архітектури та сараєм таки є різниця.
Саме п.Троневич неодноразово пропонував зменшити площу Державного історико- культурного заповідника в місті Луцьку. Дивно це чути з вуст людини, яка мала би, навпаки, дбати про збереження культурного спадку. Такі ідеї можна зрозуміти лише з точки зору бізнесу – зменшення площі заповідника дасть змогу забудовникам бесперешкодно створювати в старій частині Луцька нові “житлово – торгово – офісно – банно – ресторанні” комплекси.
На будь-яку критику Троневич реагує однаково: мовляв, це все - неправда, “вони” ні в чому не розбираються, “вони” - не професіонали.
НАЧАЛЬНИК СТАРОГО МІСТА
Павло Рудецький, директор Державного історико-культурного заповідника в м. Луцьку, запевняє, що всі реставраційні роботи виконуються на основі необхідної документації та висновків комісії, забувши, що «головною метою реставрації пам'ятки є збереження історичної достовірності (автентичності)». Дирекція нічого не зробила, аби зупинити нефахову реставрацію – хоча саме на це вказували архітектори, історики, археологи і краєзнавці, які є членами Консультативної ради з питань збереження культурної спадщини при управлінні культури і туризму ВОДА. На одному із засідань останньої було прийняте рішення про зупинення робіт.
П'ЯТЬ КОПІЙОК ЛАРИСИ СОКОЛОВСЬКОЇ
Прагне долучитися до зменшення кількості об'єктів культурної спадщини Луцька і заступник міського голови Лариса Соколовська. Вона запропонувала переглянути статус пам'яток в заповіднику й у тому випадку, якщо будівля не має цінності, зняти з неї цей статус. Коли пані Соколовська стала експертом в царині збереження культурної спадщини, нам не відомо. До слова, за освітою вона - технолог машинобудування. Критерії, за якими треба оцінювати пам'ятку, Соколовська не назвала. Ймовірно основним із них буде славнозвісне “красіво” - як у її начальника.
Нещадне нищення надбань минулих століть відбувається не тільки через байдужість та нефаховість посадовців, а й з їхньої ініціативи. А тепер вони нас переконують, що одні пам'ятки не є цінними, іншим, мовляв, пасує цементна штукатурка, а металопластикові вікна, на їхню думку, взагалі стають прикрасою архітектурних пам'яток. Що ж, панове-“спеціалісти”, ви остаточно себе дискредитували. А заодно довели свою фаховість у сфері руйнації.
Автор Іван Шворак
Джерело:http://volyntimes.com.ua/
P.S.Скандально відомий директор Державного історико-культурного заповідника м.Луцька Павло Рудецький не тільки не припиняє демонструвати свою непрофесійність і безвідповідальність – він відверто й нахабно продовжує цю традицію. Лише за кілька місяців його керівництва знищення охоронної території і пам’яток у заповіднику набуло критичних масштабів.
В Facebook створена і активно діє група "Збережемо древній Луцьк", де небайдужі лучани практично обговорюють питання культурного і історичного простору Луцька. Саме тут і народжується ініціатива незалежної громадської кампанії по захисту культурного середовища Волині. Приєднуйтесь!. https://www.facebook.com/groups/ancient.luck/
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 3
Ай-ай-ай! Так то Тарас Рабан тих гаражів набудував і сміття накидав?! Сам?!! І мешканці тих будинків там ні при чому? І прилеглий базар не додає сміття?.. Гарні ідеї у вас, панове, і проблеми ви підіймаєтє болючі та актуальні, але методи боротьби - огидні! Хотіла б прилучитися до вас, бо як корінній лучанці, мені не байдуже, що відбувається у моєму рідному місті та у жодному випадку не стала б поруч з тими, хто змонтував пасквільні ролики "У Тараса", тенденційні репортажі на "Аверсі" та ін. А можливо ви спрямували б свої зусилля на конструктив? Спробували б досягнути порозумінь з керівництвом та науковцями Заповідника? Поцікавилися б їхніми проблемами: Як же і ким фінансується той самий Заповідник? Чи достатньо повноважень у директора (не важливо котрого зі згадуваних тут) приймати ті чи інші рішення, у яких їх тяжко звинувачують? Можливо б членам вашого угрупування узяти до рук лопати та мітли і вийти на вулиці старого міста, а не тикати фотокамерами у закутки, тоді б на ваш заклик відгукнулося більше небайдужих... У іншому випадку - це популізм!
Там де потрібні вила, лопати не допоможуть...
Пані Маруся, науковців в заповіднику немає, почитайте позицію покійного Ростислава Метельницького, він як ніхто знав про це. Ось знайшла посилання - http://volyntimes.com.ua/news/471 А про нинішнього директора і його моральне обличчя почитайте ось тут - http://volynski-starozitnosti.net/news/platon_meni_drug_ale_istina_dorozhche/2012-10-31-268 Тоді може і думка зміниться... На розуміння. З злодіями і бездарностями по іншому не можна! Молодці організатори, бережіть спадок, не слухайте нікого, лише прислухайтесь до серця і розумних...