Відкрилася онлайн приймальня «Захист прав споживачів»
Ні для кого не секрет, що кожного дня ми з Вами змушені придбавати в магазинах товари та послуги і досить часто стикаємося із проблемами, які виникають в процесі здійснення покупки. Більшість спорів, які виникають між продавцями та покупцями зароджуються у зв’язку із незнанням сторін своїх прав і обов’язків. Не завжди держава може ефективно та оперативно вирішити проблеми споживачів та підприємців, що надають послуги чи продають товари.
Саме для сприяння в реалізації прав споживачів створено Волинське обласне громадське об’єднання «Асоціація захисту прав споживачів». Крім того варто зауважити, що наша організація не є такою, яка захищатиме лише права споживачів, а вона повинна виступити регулятором відносин між споживачем та продавцем. Суб’єкти господарювання також можуть звертатися до нашого об’єднання для отримання консультації, що стосується їх господарської діяльності у сфері захисту прав споживачів.
Повідомляємо, що із грудня 2012 року за адресою: м. Луцьк, вул. Винниченка, 67а буде працювати громадська приймальня ВОГО «Асоціація захисту прав споживачів», де кожен споживач, продавець, надавач послуг зможе безкоштовно отримати консультацію що стосується їх прав та обов’язків у сфері захисту прав споживачів.
Телефон для консультацій: 050 378 18 11
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 35
Я працюю великій компанії продавцем техніки
Із правами споживачів ознайомлений
Запитання таке:
Купував в продуктовому магазині цигарки які вартують 15 грн в усіх магазинах.
Цінника на товарі не було, продавець взяв коробку в руки, подивився віртість, яку вказує виробник і днмонстративно на калькуляторі щось порахувала.
Я запитав чи рахує згідно курсу долара???
Вона мені по хамські відповіла, що просто додала 5% до вартості.
Які я маю права в наступній покупці в цьому магазині???
Підкажіть будь ласка, які права та обов’язки має виконавець при виконанні післягарантійного обслуговування техніки?
Мені принесли техніку на ремонт (витяжку). Після діагностики я виявив, що потрібно замінити двигун. Клієнт попросив спробувати реставрувати старий двигун, що було зроблено. На виконану роботу даю гарантію 1 місяць, але через два дні клієнт знову до мене звернувся (двигун знову поламався) провести повторний ремонт двигуна. Звинуватив мене, що я йому зламав двигун і щоб я його полагодив або купив новий (за свої гроші). Двигун полагодити з технічних причин неможливо, купити новий клієнт відмовляється. Пропоную повернути кошти за ремонт, клієнт відмовляється і вимагає щоб знову йому лагодили двигун або міняли на новий за власний рахунок.
Прошу підказати, що мені робити в даному випадку?
14 січня я придбала телефон в магазині "Ельдорадо" з своїм батьком. Так сталося, що під час покупки нам нав'язали платні послуги, які не влаштовують і взагалі не потрібні мені, тому що вистачпє безкоштовних програм. Якщо конкретніше то це був пакет налаштувань програм за 2 000 грн. Не надавши вичерпний перелік послуг. Також договір на ці послуги був записаний на моє ім'я, хоча я є неповнолітньою, мені 16 років. Підписи на договорі ставив мій батько. Чи можна це оскаржити та повернути гроші?
Телефон коштував приблизно 3450. А в кінці прийшлось заплатити 5450.
Не хочеться після закінчення гарантії кожних два місяці оплачувати самостійно ремонти...
Якщо я справлю в майстерській за свій щот і получу квитанцію.То я можу получить компенсацію від продавця ?