Чим замінити дорогу соняшникову олію: експерт назвав корисніші альтернативи

Чим замінити дорогу соняшникову олію: експерт назвав корисніші альтернативи
В Україні дуже часто недобросовісні виробники підробляють соняшникову олію, й до того ж ціни на неї невиправдано зросли за останні пів року. За прогнозами фахівців, вартість олії може найближчим часом ще збільшитися з приблизно 70 до 100 грн за літр. І це при тому, що вже нині, наприклад, в Італії вона коштує майже в три рази менше, ніж в Україні.

Дієтолог Борис Скачко в коментарі для FoodOboz розповів, якими корисними, безпечними й бюджетними оліями можна замінити соняшникову олію та чи варто це робити, пише Обозреватель.

Чи справді соняшникова олія шкідлива для організму й чи варто від неї відмовлятися?

"Сама по собі соняшникова олія зовсім не шкідлива, навіть навпаки – це корисний продукт, який потрібно вживати. Небезпечно навіть не вживати рослинні олії, до яких і належить соняшникова. Її має бути в раціоні 30%, інакше може розвиватися атеросклероз. Вона є прекрасним джерелом вітамінів А і Е, якщо це нерафінована олія", – зазначив експерт.

Чи можна замінити соняшникову олію якоюсь іншою, більш корисною?

"З усіх олій, які нам представлені, – це харчові та з лікувальним ефектом, можна виділити оливкову. За ціною вона практично така ж, як і соняшникова, але набагато корисніша. Оливкова олія буває рафінованою та нерафінованою. Саме нерафіновану – еxtra virgen використовують завжди тільки в свіжому вигляді. Її додають у салати, в уже готові закуски, супи, страви з риби та птиці, овочів на грилі. До того ж, у ній багато корисних речовин та вітамінів А і Е", – зазначив дієтолог.

На якій оливковій олії можна смажити?

"А ось для смаження краще підходить саме рафінована оливкова олія, яка має високу термічну стабільність, тому й відмінно підійде для обсмажування на сковороді, запікання без шкоди для здоров'я. На відміну від багатьох рослинних олій, оливкова не розшаровується при нагріванні до 220 C й навіть може використовуватися повторно, якщо це правильно зробити", – зазначив дієтолог.

Як приготувати їжу на оливковій олії, щоб вона була корисною?

"Перше – правильно підготуйте інгредієнти для смаження, а саме – вони повинні бути сухими. Друге – оливковою олією найкраще змащувати м'ясо при смаженні на барбекю, так воно збереже соковитість. І найголовніше – при приготуванні страв стежте, щоб олія не горіла, вона має бути гарячою, але не повинна диміти", – додав Скачко.

Що ж усе-таки відбувається під час смаження на оліях?

"При смаженні на сковороді, наприклад, при 200 С, усі олії перетворюються на канцерогени. Для соняшникової олії межа – це 150 С, для оливкової – 170 С, після смаження вони стають вкрай небезпечними для організму та здоров'я загалом. Як тільки нерафінована олія нагрівається до високої температури, корисні властивості втрачаються і продукти стають повністю некорисними. Щоб так не відбувалося, головна умова – не нагрівати її до точки димлення. Цей показник залежить від вихідного продукту, наприклад:

арахісова олія витримує температуру до – 190 С;

оливкова "димить" при нагріванні 170-180 С;

соняшникова має "точку димлення" близько 107 С.

Що стосується нерафінованих олій – їх можна використовувати під час приготування соусів і тушкування овочів.

Як правильно використовувати соняшникову олію, щоб вона не стала небезпечною?

"Потрібно пам'ятати, що ця олія дуже швидко псується, її не можна довго зберігати. Також безумовно не можна її використовувати ні для смаження, ні для запікання. Всі олії не для цього, не тільки соняшникова. Їх можна сміливо додавати в салати, навіть у перші страви – в самому кінці додайте разом із зеленню, але не смажте", – заявив експерт.

Можна замінити соняшникову олію, наприклад, лляною, кунжутною?

"Лляна олія була ще 100 років тому в Україні, як зараз соняшникова. Тоді всі вирощували льон і робили корисну олію, але, знову-таки, потрібно знати, як із корисної олії не зробити шкідливу. Варто зазначити, що у лляної олії є одна важлива особливість – вона дуже добре запобігає розвитку атеросклерозу і виводить холестерин, а також є джерелом корисних омега-кислот, які потрібні для судин.

Дієтолог також зазначив, що й кунжутна олія не зовсім така безпечна, як здається.

"Щодо кунжутної олії, я б її не радив системно вживати, особливо людям із проблемами серцево-судинної системи, тому що вона може збільшувати в'язкість крові та дає до всього ще й навантаження на серце. Вона небезпечна, бо достатньо лише тиждень її вживати, щоб дуже погіршити здоров'я", – заявив Борис Скачко.

А можна використовувати олію чорного кмину?

"Є маса нюансів, які потрібно знати при використанні цієї олії, вона також не така й проста, як здається. Вагітним узагалі потрібно уникати використання цієї олії, оскільки можна порушити внутрішньоутробний розвиток плоду навіть. Також можна порушити й навпаки врегулювати менструальний цикл, але потрібно пам'ятати, що це все дуже індивідуально", – додав фахівець.

Яку олію ви б порадили вживати всім?

"Я можу виділити з усіх – гарбузову, вона дуже корисна, її можна вживати всім, її дуже не люблять паразити в кишківнику. Олія їх не вбиває, а саме витісняє", – підсумував експерт.

Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram!
Теги: олія, види
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 3
  • Статус коментування: премодерація для всіх
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Тут не про альтернативу треба казати, а журналістам на чисту воду виводити тих хапуг, що таку ціну ставлять на олію! І це в країні, яка є першою у світі по її виробництву! Це нонсенс! А саме легше альтернативу знайти, написати, щоб не заморочуватись і не шукати собі ворогів. Україна ептить...
Відповісти
В нас один депутат заявив що яловичину в Києві можна купити по50гр другі заявляють що оливкова олія по ціні коштує так само як соняшникова вони всі з психлікарні чи знущаються з людей?
Відповісти
А чому нічого не сказали про користь кокосової олії? Дивна стаття якась
Відповісти
Останні новини
Чим замінити дорогу соняшникову олію: експерт назвав корисніші альтернативи
26 жовтень, 2021, 17:45