Чи можна їздити автомобілем без лямбда зонда*

Робота сучасних автомобілів регулюється електронним блоком управління (ЕБУ), який бере дані з різних датчиків. Одним з ключових датчиків в машинах з інжекторним типом уприскування є лямбда зонд. Від якості функціонування цього пристрою залежить ефективність паливної суміші.

Лямбда зонд: функціонал, види і принцип роботи


Лямбда зонд потрібен для визначення концентрації кисню у відпрацьованих газах. Ці дані передаються в ЕБУ, після чого проводиться регулювання обсягів палива, що впорскується і кута випередження запалювання. Також в цьому процесі беруть участь ще два датчики: витратомір повітря і аналізатор абсолютного тиску.
Кисневий зонд має досить просту будову – 2 електроди, зовнішній і внутрішній. Основна частина першого виготовляється з металу з ізоляторами з кераміки, а насадка – з платини, для кращої чутливості до кисню. Внутрішній електрод повинен витримувати високі температури (до 1000 0С), тому виготовляється з цирконію.


Лямбда зонди бувають двох видів:

• Двоточковий. Має класичну будову, описану вище;
• Широкосмуговий. До двоточкового елементу додається пристрій, який закачує в себе кисень з вихлопних газів за допомогою струму.
Отримані з кисневого датчика дані формують коефіцієнт надлишкового повітря в паливній суміші. В ідеалі він повинен складати рівно 1.0, але на практиці це число перебуває в межах 1.03-1.05.

Ознаки несправності лямбда зонда


Через постійний контакт з високими температурами цей датчик має не дуже великий термін служби (40-80 тисяч км). Визначити поломку можна за такими ознаками:

1. Збільшення витрати палива. Пошкоджений зонд передає некоректні дані в ЕБУ, в результаті чого блок управління видає більше палива. Якщо ж ці дані взагалі не надходять, то включається аварійна карта;

2. Зміна запаху вихлопних газів. Ця ознака не завжди свідчить про поломку саме лямбда зонда, але все одно є показником несправності вихлопної системи;

3. Активація лампочки «check engine». Це індикатор будь-яких неполадок вихлопного вузла, розташований на приладовій панелі.
Якщо в автомобілі є система EGR (технологія газової рециркуляції), то через поломки лямбда зонда порушується і її робота теж.


Експлуатація авто з відключеним лямбда зондом


Лямбда зонд – це не та деталь, видалення якої дасть якусь перевагу. Тому в разі поломки краще відразу звернутися в СТО і провести ремонт або заміну. У Харкові та Одесі замовити таку послугу можна в сервісі вихлопних систем «Восток».

Якщо ж просто відключити датчик кисню, то автомобіль буде функціонувати, але при цьому ЕБУ перейде на середні параметри подачі палива. Надійність і витрата суміші зміняться в гірший бік. До того ж, на приладовій панелі з'явиться помилка, прибрати яку можна тільки шляхом прошивки.

При видаленні каталізатора або установці вогнегасника замість лямбда зонда ставиться спеціальний емулятор або, як його ще часто називають, «обманка». Це потрібно для того , щоб ЕБУ правильно регулював подачу палива. Існує два види таких емуляторів: механічний і електронний.


Діагностика та ремонт лямбда зонда


Для виявлення поломки кисневого та інших датчиків на СТО використовують комп'ютерну діагностику. Також можна оглянути деталь класичним способом, оцінивши ступінь забруднення. Щоб перевірити подачу струму від датчика на ЕБУ, застосовують вольтметр.
Зазвичай лямбда зонд виходить з ладу через свинцевий наліт або сажу. Якщо забруднення несуттєве, то деталь прочищають, в іншому випадку його потрібно замінити.


Лямбда зонд потрібен для оцінки стану вихлопних газів і подальшого регулювання подачі палива. Зрозуміти, що деталь вийшла з ладу, можна за збільшеною витратою палива, запахом відпрацьованих газів і активним індикатором «check engine». Якщо відключити цей датчик, то автомобіль буде працювати, але витрата бензину різко збільшиться. Тому рекомендують звернутися в СТО для ремонту, заміни або установки емулятора.

Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram!
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 0
  • Статус коментування: премодерація для всіх
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Останні новини
Чи можна їздити автомобілем без лямбда зонда*
07 серпень, 2021, 10:54