Від розкішного палацу на Волині залишилася пивниця

Від розкішного палацу на Волині залишилася пивниця
Від палацу графів Красіцьких, що був у селі Холонів Горохівського району, залишилася лише пивниця.

Півтора-два століття тому в цьому селі був один із найрозкішніших волинських маєтків, - пише Волинь-нова.

До нашого часу дійшло кілька малюнків відомого художника Наполеона Орди із зображеннями холонівського палацу та ще фотографії початку минулого століття. На них бачимо головний корпус із чотирма масивними колонами та два бічних флігелі. До будівель вели дві однакові брами з мурованими стовпами.

Навколо шумів старий парк, який у першій половині ХІХ століття покращив відомий ландшафтний дизайнер Діонізій Міклер. З історичної літератури довідуємося, що в Холоневі була велика бібліотека, зібрання картин (в тому числі родинні портрети Красіцьких).

Кілька століть Холоневом володіли шляхтичі Мишки–Холоневські. У ХІХ столітті він перейшов до графів Красіцьких. Із сповідних відомостей Горохівського римо–католицького костьолу, які зберігаються в обласному архіві, відомо, що у 1881 році в Холоневі мешкали 66–річний граф Марцелій Красіцький та його 59–річна дружина Людвіка (її дівоче прізвище Пражмовська). Разом із ними в маєтку жили Вікторія Рипчанська, Марія Урбанська та Броніслав Дидич. Звичайно, були ще й слуги православного сповідання, яких не фіксували.

Інтер’єр палацу прикрашали люстри, дзеркала, каміни з білого мармуру. Усе це багатство через кілька років поглинула пожежа. Однак незабаром будівлю відновили. За деякими даними, меблі для Красіцьких виготовив місцевий столяр–самоук на основі малюнків.

Зрештою, під час Першої світової війни австрійські та німецькі війська знищили маєток дощенту.

Нині на його місці — стадіон та селянські городи. Проте до цих пір від палацу залишилася одна споруда. Побіч стадіону стоїть невеличка сучасна мурована будівля, яку звели за радянських часів. Краєзнавець Леонід Лагановський розповів, що під нею єдиний свідок часів розквіту холонівського маєтку — графська пивниця.

"За колгоспу планували вирощувати в цьому підвалі гриби, бо там цілий рік тримається стала температура. Саме мені довелося його розчищати. Коли проводили електрику, то поподовбали стіни. Навіть лом відскакував. Розповідали, що в розчин для міцності штукатурки додавали яєчні білки. А гашене вапно відстоювалося по 10-15 років. Пам’ятаю, після війни не було жодних будматеріалів. От люди й розібрали на цеглу фундамент панської мурованої огорожі, який тоді ще існував", — розповів місцевий мешканець Євген Долінський.

Навколо — гори сміття. Хід тягнеться плавно вниз як спуск у метро, затим йде горизонтально. Якось Євген Долінський через дірку у стелі виміряв глибину підвалу. Вона становить близько 11 метрів. Підвал має два відгалуження, одне з яких ще й досі не розчищене.

Пивниця Красіцьких ще чекає свого господаря. Адже попри давній вік та історичне минуле вона, як колгоспне майно, потрапила під розпаювання. От тільки не знайшлося охочих довести її до пуття. Хоча це міг би бути хороший туристичний об’єкт. Зрештою, не відомо, які знахідки можуть чекати дослідників у нерозчищеній гілці підвалу.

 	 Холонів. Палац з боку парку. Мал. Наполеона Орди  Палац з боку парку. Мал. Н.Орди
Холонів. Палац з боку парку. Мал. Наполеона Орди Палац з боку парку. Мал. Н.Орди
 Фото до 1914 р.
Фото до 1914 р.
 Фото до 1914 р.
Фото до 1914 р.

Малюнки та фото з Замки та храми України

Бажаєте дізнаватися головні новини Луцька та Волині першими? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram!
Теги: історія
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 9
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
И это на нашей забытой Богом Волыни. Теперь остается только вздыхать.
Відповісти
НІЧОГО ВІЧНОГО НЕМА ! Волинь наша не забута БОГОМ ! Ви ж не
забувайте того, що 70 з лишнім років у нас хазяйнували
варвари(радянський режим)! РОЗРУШЕНІ ЦЕРКВИ, ХРАМИ,ЗАМКИ -ЦЕ
СПРАВА ЇХНІХ РУК - БІЛЬШОВИКІВ! До цих пір деякі люди ще
бояться говорити правду і забирають її із собою! ВОЛИНЬ
МАЄ БАГАТУ ІСТОРІЮ І ТРЕБА ЩЕ ДОСЛІДЖУВАТИ!
Відповісти
Негайно припиніть істерику!
Відповісти
а чого 70? тож кагбе тільки 50... і то тільки 45. бо за словами старожилів, реальна радянізація почалася тільки десь так з 1947. війна на рахується, і ще 2 роки по війні просто втикали.
Відповісти
Звичайно, реальна почалась десь так, як Ви кажете! Просто я в ширшому "масштабі" це мав на увазі. Люди, які пережили ці часи,часом просто не хочуть говорити. Не знаю чому,можливо, заново переживати не хочуть. По віку я ближче до тих часів і багато чого зрозумів із спогадів батьків та діда.При дітях в ті часи не було прийнято говорити. А тут молода "поросль" , типу Тані, цього не розуміє, бо думає, напевно, з позицій сьогодення що так добре було раніше.
Відповісти
У Наполеона Орди дуже багато малюнків тих чи інших обєків на Волині, яких давно немає і які справді вражають...
Відповісти
Як у нас колгоспи і радгоспи довели до розвалу та розбазарювання то чому б залишати остатки замку? Нехай добрі люди і це розтягнуть,головне дозволити.
Відповісти
Як у нас колгоспи і радгоспи довели до розвалу та розбазарювання то чому б залишати остатки замку? Нехай добрі люди і це розтягнуть,головне дозволити.
Відповісти
При комунізмі колгоспи і радгоспи працювали,які всім були потрібні,а добились незалежності і нікому не нужне стало,давай пошвидше розбазарювати і розтягувати все,хто що вхопить.
Відповісти
Останні новини
Перекриють луцьку вулицю
12 червень, 2013, 11:06
Від розкішного палацу на Волині залишилася пивниця
12 червень, 2013, 10:45