Чат-конференція на ВолиньPost: що насправді сталось у Мукачеві?
14 липень, 2015, 13:00
У вівторок, 14 липня, на ВолиньPost відбудеться чат-конференція на тему:
Що сталось у Мукачеві?
Початок о 13:00.
Запрошені гості: представники ДУК ПС «Волинь», Прокуратури, СБУ, Міліції та інших громадських організацій.
Керівник проекту ВолиньPost Володимир Пащенко: Добрий день шановні читачі інтернет-видання ВолиньPost. Я Володимир Пащенко, керівник проекту радий вітати вас на нашому чат-марафоні, який присвячений подіям у Мукачево і сьогодні ми спробуємо з’ясувати чи можливо повторення тих страшних подій в нашому регіоні. Протягом марафону, який триватиме біля двох годин до нас будуть долучатися гості, які зможуть кваліфіковано відповісти на гострі запитання. Це зокрема представники прокуратури, СБУ, ДУК, Правий сектор, громадські діячі та політики.
Прошу читачів бути активними, ставити запитання нашим гостям, приймати участь у дискусії.
Отже, зараз маємо першого гостя - це заступник прокурора області Ігор Мукан.
Добрий день пане Ігорю. Перше запитання, яке я хотів би вам поставити, чи маєте ви інформацію і чи можете нею поділитися з приводу того, що сталося у Мукачеві.
Ігор Мукан: Про те, що сталося в Мукачеві я знаю так само, як і ви, із засобів масової інформації, з сайтів, з виступів політиків та брифінгів на телебаченні. Під час цих подій безпосередньо в Мукачеві не був.
Володимир Пащенко: Згідно тієї інформації, якою ви володієте, на вашу думку, що призвело до трагічних подій в Мукачево і що є підґрунтям для виникнення цього конфлікту?
Ігор Мукан: На мою думку, на теперішній час рано давати оцінку, що стало підґрунтям конфлікту в Мукачево у зв’язку з тим, що компетентними органами України здійснюється кримінальне провадження по даному факту, яке дасть відповідь на ваше запитання.
Володимир Пащенко: Тоді поясніть і дайте своє бачення того, що ми бачили на відео. Озброєні люди в камуфляжі з досить таки серйозним озброєнням (крупнокаліберний кулемет та граномети), пересуваються мирним українським містом за майже півтори тисячі кілометрів від зони проведення антитерористичної операції.
Ігор Мукан: На мою думку, вказана подія, яка мала місце в Мукачеві, повинна бути належним чином розслідувана правоохоронцями. Винні особи, які це допустили повинні бути покарані. В ході здійснення розслідувань має бути належно перевірений факт перебування зброї, як ви зазначили, за майже півтори тисячі кілометрів від зони проведення АТО.
Володимир Пащенко: В світлі останніх подій Президент дав силовому блоку завдання роззброїти всі незаконні військові формування. Чи розумієте ви механізм виконання цього доручення?
Ігор Мукан: Правоохоронними органами Волинської області МВС, СБУ, прокуратурою на виконання доручення Президента, постійно проводиться робота з даного приводу. Так, оголошується місячник добровільної здачі зброї в області. Проводяться спеціальні заходи задля виявлення осіб, які збувають зброю на теренах області. Статистики я біля себе не маю, але, якщо вам цікаво, то вашому інтренет-виданню надам.
На минулому тижні в межах розслідування кримінального провадження працівниками СБУ області спільно з прокуратурою виявлено громадянина, який збував боєприпаси. Суд обрав йому міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Досудове розслідування у кримінальному проваджені триває. Вказані питання постійно перебувають на контролі в прокуратурі Волинської області.
Володимир Пащенко: Чи можливо повторення сумнозвісних подій у найближчий час на Волині? Це питання, яке кожен волинянин задає собі з самого ранку і до вечора.
Ігор Мукан: На теперішній час повторення подій в Мукачеві на території Волині неможливе. Представники органів влади, силових структур, а також ДУКУ об'єднують зусилля з цією метою та активно працюють задля забезпечення спокою в області та недопущення конфліктів.
Володимир Пащенко: Дякую за вичерпні відповіді та за те, що завітали до нас на чат-марафон. В ході нашого сьогоднішнього марафону спробуємо глибше розібратися в причинах та наслідках того, що сталося, щоб зрозуміти для себе і для всіх, чим це може обернутися в майбутньому. Ще раз пане Ігорю вам дуже дякую.
Володимир Пащенко: Я радий вітати в гостях нашого інтернет-видання мого побратима по майдану, громадського діяча, керівника громадського руху "Народний контроль" на Волині Павла Данильчука.
Отже, Павле, запитання, яке задаю сьогодні не перший раз, твоє враження від подій в Мукачево, ставлення до цих подій і чи можливе повторення їх на Волині?
Павло Данильчук: Занадто багато уваги, як на мою думку, приділяється цим подіям. Дуже багато коментаторів. Всі все знають: хто винен, а хто ні. Насправді має відбутися незалежне розслідування. Але сам факт, що зброя почала стріляти за тисячу кілометрів від зони бойових дій, є показовим і такий, який рано чи пізно мав статися. Тому що зміни у державі не відбуваються, в той час як має місце тотальна криміналізація і владних структур, і громадських. Події в Мукачево зараз можуть використати спецслужби Росії для дестабілізації ситуації по всій території держави, і не виключено на Волині.
Володимир Пащенко: Що кожен патріот в цій ситуації, на твою думку, має зробити?
Павло Данильчук: У нас кожен другий зараз називає себе патріотом, хоча таким і не є. Таким чином, саме поняття патріотизм у нашій державі сьогодні нівелюють. Люди, які є патріотами не на словах, а на дії, мають робити те, що вважають за потрібне, але думати про те, що може піти на користь збереження України.
Володимир Пащенко: На вашу думку, чи мають місце в політичному житті України військово-політичні об'єднання?
Павло Данильчук: В громадсько-політичному житті військово-політичні об'єднання мають мати місце, але ті, які йдуть на користь об’єднання держави. Вони мають діяти в рамках чинного законодавства. На сьогоднішній день у нас немає законодавства про такі формування.
Володимир Пащенко: Де себе бачить “Народний контроль” на Волині, чим плануєте займатися, і чи будете брати участь у місцевих виборах?
Павло Данильчук: Ми не декларуємо, ми вже робимо - це раз, вирішуючи щодня нагальні проблеми людей. Ми офіційно повідомляємо, що братимемо участь у місцевих виборах, щоб максимально змінити владу на місцях.
Ми вийшли на зв’язок з міським головою Володимира-Волинського Петром Саганюком.
Володимир Пащенко: Ваше ставлення до того, що відбулося у Мукачево. Чи можливе повторення цих подій у нас на Волині?
Петро Саганюк: До цих подій, які трапилися в Мукачево, я ставлюся негативно. В нашій державі не повинно такого бути. Не для того люди стояли на Майдані, щоб сьогодні мали таку халепу в Мукачево. Я думаю, що на Волині підґрунтя для подібного майже немає. Я не можу гарантувати, що таке не трапиться, адже, дуже багато мови у нас йде за видобування бурштину.
Володимир Пащенко: Чи спокійна ситуація у Володимирі?
Петро Саганюк: Громада міста, на мою думку, такого не допустить.
Володимир Пащенко: У нас на чат-марафоні є запитання від інтернет-читачів, на жаль, вони не адресовані комусь конкретно, тому я спробую на деякі з них відповісти.
kalipso. Ви дійсно вірите в те, що розслідування по цій справі буде прозорим, правдивим і чесним?
Володимир Пащенко: Я впевнений, що тільки чесне і об’єктивне розслідування дозволить зберегти державу Україну. В іншому випадку, коли буде хоч якийсь сумнів в чесності і справедливості розслідування, то на нас чекає хаос та анархія.
Ната: Володимир Митрофанович, ви підтримували Революцію гідності. Скажіть, будь ласка, чи підтримаєте ви ще одну революцію, якщо така буде, і чи будете Ви її учасником.
Володимир Пащенко: Я б хотів уточнити. Річ в тім, що в кожної революції є ідея. Революції не створюються заради революції. Якщо говорити про Революцію гідності, то вона створювалася і відбувалася під гаслами: Україна - це європейська держава, її місце в сім'ї братніх і європейських народів. На мій погляд, сьогодні Україна потребує не суспільно-політичної революції, а скоріше економічної. І в такій революції я готовий брати участь, важко працюючи та сплачуючи податки.
kalipso: Чи не здається Вам, що "правий сектор" в цій ситуації вибрали цапом відбувайлом? І просто це вказівка зверху, бо Праві заважають.
Володимир Пащенко: Як на мене, жодна людина, жодним чином не змушувала Правий сектор чи будь-яку іншу структуру в Україні брати в руки зброю за тисячу кілометрів від зони бойових дій. Ми не на Дикому Заході, де вирішувалося, хто влучніше і швидше вміє стріляти, той і переможець.
Можу сказати лише одне. Так, в мене дійсно складається враження, що Правий сектор і його керівника Дмитра Яроша в цій ситуації підставили і використали. Я не сприймав і не сприймаю того, що на мирних українських вулицях гинуть ні в чому не винні люди. Цьому немає виправдання. Тому, як громадський діяч і журналіст, буду вимагати всебічного, об'єктивного та неупередженого розслідування цих подій.
Володимир Пащенко: До нашого марафону також долучився заступник начальника Управління СБУ у Волинській області Тарас Цюцюра.
Володимир Пащенко: Отже, перше запитання. Чи є у вас якась інформація, якою Ви можете поділитися з нашими читачами, що відбулося і відбувається в Мукачеві?
Тарас Цюцюра: Люди незаконно застосували крупнокаліберну зброю, внаслідок чого постраждали як пересічні громадяни, так і працівники правоохоронних органів. Саме ця частина подій має отримати кваліфікацію з точки зору кримінального права, та має бути встановлено причетність конкретних осіб до злочину, роль і місце кожного в цих подіях. Політична складова буде оцінюватися політиками в тій частині, де не дасть відповідь кримінальний процес.
Володимир Пащенко: Сьогодні дуже багато людей задає запитання з приводу того, чи можливе об’єктивне та неупереджене розслідування цих подій?
Тарас Цюцюра: Безумовно. Цьому сприятиме як професіоналізм залучених правоохоронців, так і суспільний резонанс, який привернув увагу всього громадянського суспільства.
Володимир Пащенко: Який механізм має бути в розслідуванні? Чи це постійна слідча комісія, чи тимчасова комісія Верховної ради, чи розслідування має проводити СБУ та прокуратура, чи ці розслідування повинні іти паралельними шляхами? Тому що лунало багато звинувачень з боку Правого сектору на адресу місцевих правоохоронних служб.
Тарас Цюцюра: Законодавством України передбачено вичерпний перелік посадових осіб, які можуть збирати докази, що будуть використані в кримінальному судочинстві. Це мають бути слідчі органів СБУ, міліції чи прокуратури, які мають відповідну юрисдикцію на певній території. Тобто, це мають бути співробітники з тієї області або з головних слідчих управлінь відповідних відомств.
Володимир Пащенко: Чи не виключаєте ви можливості використання цієї ситуації спецслужбами Росії для дестабілізації та нагнітання напруги, хаосу, анархії по всій Україні, та Волині зокрема?
Тарас Цюцюра: Ця ситуація вже стала інформаційним приводом для ряду акцій, що проводяться в засобах масової інформації і мають на меті саме такі процеси, як ви назвали. На мою думку, ця ситуація стане тестовою для нашого суспільства, яке, як будь-який здоровий організм, відторгне це інородне тіло, яке вводиться ін'єкціями російської пропаганди. Суспільство назавжди виробить імунітет до цього у вигляді розмежування понять патріотизму і бандитизму, яке ним прикривається.
Володимир Пащенко: Яка зараз ситуація на Волині? Чи є передумови для створення подій на кшталт подій у Мукачево. Чи є інформація стосовно незаконно озброєних формувань на теренах нашої області?
Тарас Цюцюра: Буквально у понеділок, 13 липня, була прийнята спільна заява представників влади, в тому числі правоохоронних органів та керівництва Волинського обласного осередку ДУК, в якій відповідні суб'єкти задекларували об'єднання зусиль з метою активної, конструктивної співпраці задля забезпечення порядку та недопущення конфліктів на теренах Волинської області. Закликали громадськість не піддаватися на провокації, зокрема, інформаційні. Ситуація в області дає підстави стверджувати про її стабільність та лише про поодинокі випадки нелегального обігу зброї.
Володимир Пащенко: Якщо не дай Боже, подібна ситуація виникне на Волині, чи готова Служба безпеки до миттєвої реакції і локалізації подібного явища, чи вистачає сил і засобів для цього?
Тарас Цюцюра: До подібних ситуацій готова не лише Служба безпеки, а й усі суб'єкти, що згідно відповідних планів та алгоритмів, залучаються до антитерористичних заходів. При цьому, хочу відмітити нагальну потребу в об'єднані зусиль правоохоронних органів та громадськості, що дозволить виявляти ознаки таких подій ще на стадії їх підготовки. Тому закликаю громадян повідомляти про найменші підозри щодо наявності в осіб зброї, конфліктних ситуацій, які можуть призвести до суспільного резонансу, адже в таких питаннях надмірної пильності не буває.
Гаряча лінія СБУ Волині: 0977911911.
Ми вийшли на зв'язок з міським головою Нововолинська Віктором Сапожніковим.
Володимир Пащенко: Ваше відношення до того, що сталось в Мукачево? Наскільки спокійна ситуація в місті Нововолинськ зараз, чи немає якогось протистояння правоохоронців з Правим Сектором, і як ви відчуваєте ситуацію у своєму місті?
Віктор Сапожніков: До того, що відбулось в Мукачево, відношусь негативно, тому що гинуть люди: десятки травмованих, три людини загинуло. Підривається стабілізація в Україні. Я однозначно за те, щоб не було в мирних частинах України людей зі зброєю, окрім правоохоронних органів. Так не може бути. Повинні бути прийняті закони. Президент, як гарант Конституції, повинен все зробити для того, щоб не було озброєних людей, які виставляють себе під різними гаслами і ідеями, бо жодна ідея не варта людського життя.
Що стосується міста, то на сьогодні в Нововолинську спокійно. Єдине, що загострює ситуацію – невиплата шахтарям заробітної плати, але, якщо далі продовжуватиметься невиплата, то я невпевнений, що деякі люди з якимось своїми інтересами перед виборами не взірвуть шахти і не використають шахтарів. Можуть все, раз у нас зброя використовується, то тут теж можуть бути різні речі, а так ситуація в Нововолинську спокійна.
Володимир Пащенко: Чи немає в місті Нововолинськ озброєних людей?
Віктор Сапожніков: Немає, бо я співпрацюю з органами внутрішніх справ безпеки, то вони також діляться зі мною інформацією.
Начальник т.в.о. штабу ДУК Правий сектор “Волинь” Ольга (Мавка), Микола (Дерун)
Володимир Пащенко: Дорогі друзі, радий вітати в нашій студії представників Добровольчого корпусу на Волині, зокрема пані Ольгу, яка є т.в.о. начальника штабу ДУК ПС та пана Миколу.
Питання, яке хвилює сьогодні не лише волинян, але усіх українців, що саме відбувлося в Мукачево і що до цього призвело?
Ольга: Як ми всі знаємо, то люди мають жагу до легких грошей. Коли вони знаходяться при владі, то можуть дуже легко і легкими шляхами здобувати їх. Як всім відомо, однією із самих прибуткових нелегальних схем, є контрабанда. Одну із таких схем наші побратими з першого батальйону викрили. Вони не дали змоги конкретно по цій нелегальній злочинній схемі наживатися кримінальним елементам, що й призвело до страшного кровопролитного конфлікту в Мукачево. Хто винен в цій ситуації, чи бандити, чи міліція, чи продажні депутати, чи хлопці з Правого сектору, мають вирішувати відповідні органи.
Володимир Пащенко: Чи можливе повторення подібної ситуації у нас на Волині? Чи є підґрунтя цьому і чи є бажання Правого сектору застосовувати зброю на Волині?
Ольга: Як всім відомо, у понеділок, 13 липня, за ініціативи ДУК Волині було ініційовано «круглий стіл» за участю губернатора, керівників силових структур і командира батальйону Ковальчука Віталія. Ми дійшли спільного погодження, що ймовірність подібних інцидентів повинна наближуватися до нуля. Нами був підписаний документ, всі сторони погодили і ми плануємо надалі співпрацювати один з одним: як ми з силовими структурами, так і силові структури з нами. Бажання застосовувати зброю у нас абсолютно немає.
Володимир Пащенко: Передумовою конфлікту в Мукачево стала складна ситуація на кордоні. На сьогоднішній день ви задоволені станом корупції на Волинських митницях.
Ольга: Про корупцію на Волинській митниці вчора, обумовлюючи всі проблеми, ми доповіли всім органам та структурам. На мою думку, це у їх компетенції займатися цими справами.
Володимир Пащенко: Дякую вам, що завітали до нас на ефір та заспокоїли наших волинян…. Надіюсь, що Україна буде об'єднана проти російського агресора. І не буде більше приводів для ЗМІ сусідньої держави звинувачувати нас в тому, що брат пішов на брата. Щастя і миру.
Народний депутат України Ігор Гузь надав коментар щодо бачення подій у Мукачево.
Володимир Пащенко: Добрий День, Ігор Володимирович. Чи можете надати коментар для інтернет-марафону на ВолиньPost з приводу останніх подій в Мукачево.
Ігор Гузь: Так, можу.
Володимир Пащенко: Тоді до вас таке запитання. Будь ласка прокоментуйте Ваше ставлення і ваш аналіз того, що сталося в Мукачево. Чи можливо повторення цих подій в Україні, зокрема, на Волині? Що конкретно Верховна Рада збирається робити найближчим часом для того, щоб зрозуміти, що відбулося і не допустити повторення даної ситуації?
Ігор Гузь: Будемо казати про останнє. Значить Верховна Рада буде створювати, очевидно, тимчасову слідчу комісію. Сьогодні це питання звучало. Я вважаю, що це потрібно, тому що питання не стосується тільки області чи Мукачево. Це загальноукраїнська проблема, яку потрібно аналізувати і давати відповіді на ті питання, які ставить суспільство.
Щодо можливого повторення в нас на Волині, то я розумію, що в нас зовсім інша ситуація. Закарпаття і Волинь просто різні в питанні ментальності. Але проблеми на митниці не менші. І я не знаю, чи буде там Правий сектор із кулеметами їздити, але ситуація може повторитися в різний спосіб.
Для того, щоб цього не було, треба працювати на випередження. Не просто звільнити керівників митниці Закарпатської, а виконати те, що вимагає громадськість на сьогоднішній день. Зробити відкритий конкурс на призначення начальника Волинської митниці, припинити влаштовувати туди людей Калєтніка, людей, які представляють інтереси колишніх високопосадовців, прокуратури і так далі, родичів в тому числі і т.д.
Тому якщо влада, центральні органи, міністерство фінансів, керівник ДФС Насіров це не почують, тоді можуть бути різні нюанси і зі сторони таких організацій, як Самооборона, Правий Сектор, та й в принципі, від багатьох зацікавлених і не зовсім зацікавлених осіб.
Володимир Пащенко: Все ж таки прокоментуйте ваше ставлення до того, що відбулося в Мукачево.
Ігор Гузь: Скажу так: це є два сигнали. Я вже говорив про них на прес-конференції. Сигнал номер один в тому, що влада отримала дзвінок дуже серйозний: є бардак зі зброєю, яка сьогодні є на руках у багатьох, бардак з тим, що контрабанда не припинена й на рахунок цього є зловживання різного характеру і так далі. Якщо цей сигнал, цей дзвіночок не врахувати, завтра буде гірше.
Що стосується іншої сторони конфлікту, то я хочу сказати наступне: якщо хтось вважає, що за 1200 кілометрів можна витягувати кулемет, підривати міліцейські машини, і це нормально, то завтра один батальйон, наприклад в Луцьку, вийме кулемет чи автомат.
Якщо хтось думає, що всі ці люди святі, то він глибоко помиляється. Є зацікавлені особи, які будуть "підюджувати" цю ситуацію. Це просто неприпустимо. Тим більше, що була поранена людина, і як стверджують лікарі, вона може не вижити. Я не знаю, ким він там був.
Яка ситуація? Коли людина підходить і отримує постріл в голову, то очевидно далі починають розгортатися інші події. Це при тому, що я не стаю на сторону ні одних, ні інших. Але зброя посеред міста, такого як Мукачево чи будь якого іншого – це просто катастрофа для держави, тому що це "безпрєдєл", який буде далі продовжуватися, якщо це не припинити.
Володимир Пащенко: Дякую Вам за коментар. Щастя, злагоди і миру нам всім.
На зв'язок з нами вийшов голова облдержадміністрації Володимир Гунчик.
Володимир Пащенко: Чи можете дати на наш марафон ваш коментар і відповісти на одне чи два запитання.
Володимир Гунчик: Можу.
Володимир Пащенко: Тоді ми в прямому ефірі. Володимир Петрович, скажіть будь ласка, яка ваша оцінка тих подій, які відбулись у Мукачево?
Володимир Гунчик: Під час зустрічі з представниками «Правого Сектору» підписали спільну заяву, в якій чітко виклали позицію влади, силових структур та представників патріотичної організації ДУК «Правий Сектор». Дана позиція заключається в тому, що не повинно бути ніяких силових дій по відношенню до інших. Життя людей найдорожче.
Повинно бути проведене об'єктивне і прозоре розслідування, яке має стати доступним для кожного громадянина, щоб зрозуміти, хто винен і які міри впливу будуть прийняті. Крім того звернулися до представників різних організацій, рухів, представників влади, щоб не створювати прецедент нагнітання ситуації, в тому числі і на території Волинської області. Просили в наших колег, які працюють в органах влади місцевого самоврядування разом з представниками патріотичних, громадських організацій максимально старатись стримувати ситуацію.
Володимир Пащенко: Саме після цих декларацій, представники «Правого сектору» навідалися до помешкання нардепа Ігоря Єремеєва та зламали там огорожу. Чи не є це лише декларацією намірів, а не виконання саме того, що було підписано. Чи це буде виконуватись на вашу думку?
Володимир Гунчик: Ми сказали представникам ДУКу, що влада буде утримуватись від будь-яких коментарів і просили ДУКу утримуватись від будь-яких агресивних дій, які будуть пов'язуватися з даною ситуацією в Мукачево. Кожен громадянин України незалежно від віросповідання і політичної прив’язаності має право на свою особисту думку, але ми вчора говорили з ДУКом, що якщо ДУК після підписання заяви проводить якісь агресивні дії та створює відповідні прецеденти силового впливу, то ДУК починає не виконувати нашу спільну заяву.
Володимир Пащенко: Прокоментуйте ще будь-ласка в прямому ефірі нашого марафону Віктор Сапожніков сказав, що в цілому ситуація в Нововолинську спокійна, але якщо продовжиться ситуація з невиплатою зарплат шахтарям, то ситуація може підігрітися і може бути навіть повторення Мукачево
Володимир Гунчик: Я би утримався від таких коментарів, тому що проблеми шахтарів - це проблеми пов’язані з невиплатою заробітної плати і якщо завтра буде прийнято рішення, що фінансування десятої шахти продовжено, а заробітна плата та заборгованість виплачена, то не буде ніяких прецедентів. Пов'язувати економічні стимули з подіями в Мукачево не потрібно, там зовсім інша ситуація.
Сьогодні може бути дуже багато людей, які захочуть прив'язати до Мукачево вирішення будь-яких своїх інтересів, але мудрий український народ мусить чітко відрізняти проблемні питання загальнонаціонального масштабу, коли це становить загрозу для стабільності держави в цілому і від економічних проблем, які сьогодні є в наших працівників, простих людей в економічно незахищених питаннях соціальних. Я, як представник виконавчої влади, все ж таки ці питання розділяв би, бо треба вирішувати окремо економічний блок питань, окремо соціальний, а окремо політичні, військово-політичні.
Володимир Пащенко: Дякуємо за участь в нашому марафоні, за вичерпні відповіді. Щастя, миру і добра вам.
Що сталось у Мукачеві?
Початок о 13:00.
Запрошені гості: представники ДУК ПС «Волинь», Прокуратури, СБУ, Міліції та інших громадських організацій.
Керівник проекту ВолиньPost Володимир Пащенко: Добрий день шановні читачі інтернет-видання ВолиньPost. Я Володимир Пащенко, керівник проекту радий вітати вас на нашому чат-марафоні, який присвячений подіям у Мукачево і сьогодні ми спробуємо з’ясувати чи можливо повторення тих страшних подій в нашому регіоні. Протягом марафону, який триватиме біля двох годин до нас будуть долучатися гості, які зможуть кваліфіковано відповісти на гострі запитання. Це зокрема представники прокуратури, СБУ, ДУК, Правий сектор, громадські діячі та політики.
Прошу читачів бути активними, ставити запитання нашим гостям, приймати участь у дискусії.
Отже, зараз маємо першого гостя - це заступник прокурора області Ігор Мукан.
Добрий день пане Ігорю. Перше запитання, яке я хотів би вам поставити, чи маєте ви інформацію і чи можете нею поділитися з приводу того, що сталося у Мукачеві.
Ігор Мукан: Про те, що сталося в Мукачеві я знаю так само, як і ви, із засобів масової інформації, з сайтів, з виступів політиків та брифінгів на телебаченні. Під час цих подій безпосередньо в Мукачеві не був.
Володимир Пащенко: Згідно тієї інформації, якою ви володієте, на вашу думку, що призвело до трагічних подій в Мукачево і що є підґрунтям для виникнення цього конфлікту?
Ігор Мукан: На мою думку, на теперішній час рано давати оцінку, що стало підґрунтям конфлікту в Мукачево у зв’язку з тим, що компетентними органами України здійснюється кримінальне провадження по даному факту, яке дасть відповідь на ваше запитання.
Володимир Пащенко: Тоді поясніть і дайте своє бачення того, що ми бачили на відео. Озброєні люди в камуфляжі з досить таки серйозним озброєнням (крупнокаліберний кулемет та граномети), пересуваються мирним українським містом за майже півтори тисячі кілометрів від зони проведення антитерористичної операції.
Ігор Мукан: На мою думку, вказана подія, яка мала місце в Мукачеві, повинна бути належним чином розслідувана правоохоронцями. Винні особи, які це допустили повинні бути покарані. В ході здійснення розслідувань має бути належно перевірений факт перебування зброї, як ви зазначили, за майже півтори тисячі кілометрів від зони проведення АТО.
Володимир Пащенко: В світлі останніх подій Президент дав силовому блоку завдання роззброїти всі незаконні військові формування. Чи розумієте ви механізм виконання цього доручення?
Ігор Мукан: Правоохоронними органами Волинської області МВС, СБУ, прокуратурою на виконання доручення Президента, постійно проводиться робота з даного приводу. Так, оголошується місячник добровільної здачі зброї в області. Проводяться спеціальні заходи задля виявлення осіб, які збувають зброю на теренах області. Статистики я біля себе не маю, але, якщо вам цікаво, то вашому інтренет-виданню надам.
На минулому тижні в межах розслідування кримінального провадження працівниками СБУ області спільно з прокуратурою виявлено громадянина, який збував боєприпаси. Суд обрав йому міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Досудове розслідування у кримінальному проваджені триває. Вказані питання постійно перебувають на контролі в прокуратурі Волинської області.
Володимир Пащенко: Чи можливо повторення сумнозвісних подій у найближчий час на Волині? Це питання, яке кожен волинянин задає собі з самого ранку і до вечора.
Ігор Мукан: На теперішній час повторення подій в Мукачеві на території Волині неможливе. Представники органів влади, силових структур, а також ДУКУ об'єднують зусилля з цією метою та активно працюють задля забезпечення спокою в області та недопущення конфліктів.
Володимир Пащенко: Дякую за вичерпні відповіді та за те, що завітали до нас на чат-марафон. В ході нашого сьогоднішнього марафону спробуємо глибше розібратися в причинах та наслідках того, що сталося, щоб зрозуміти для себе і для всіх, чим це може обернутися в майбутньому. Ще раз пане Ігорю вам дуже дякую.
Володимир Пащенко: Я радий вітати в гостях нашого інтернет-видання мого побратима по майдану, громадського діяча, керівника громадського руху "Народний контроль" на Волині Павла Данильчука.
Отже, Павле, запитання, яке задаю сьогодні не перший раз, твоє враження від подій в Мукачево, ставлення до цих подій і чи можливе повторення їх на Волині?
Павло Данильчук: Занадто багато уваги, як на мою думку, приділяється цим подіям. Дуже багато коментаторів. Всі все знають: хто винен, а хто ні. Насправді має відбутися незалежне розслідування. Але сам факт, що зброя почала стріляти за тисячу кілометрів від зони бойових дій, є показовим і такий, який рано чи пізно мав статися. Тому що зміни у державі не відбуваються, в той час як має місце тотальна криміналізація і владних структур, і громадських. Події в Мукачево зараз можуть використати спецслужби Росії для дестабілізації ситуації по всій території держави, і не виключено на Волині.
Володимир Пащенко: Що кожен патріот в цій ситуації, на твою думку, має зробити?
Павло Данильчук: У нас кожен другий зараз називає себе патріотом, хоча таким і не є. Таким чином, саме поняття патріотизм у нашій державі сьогодні нівелюють. Люди, які є патріотами не на словах, а на дії, мають робити те, що вважають за потрібне, але думати про те, що може піти на користь збереження України.
Володимир Пащенко: На вашу думку, чи мають місце в політичному житті України військово-політичні об'єднання?
Павло Данильчук: В громадсько-політичному житті військово-політичні об'єднання мають мати місце, але ті, які йдуть на користь об’єднання держави. Вони мають діяти в рамках чинного законодавства. На сьогоднішній день у нас немає законодавства про такі формування.
Володимир Пащенко: Де себе бачить “Народний контроль” на Волині, чим плануєте займатися, і чи будете брати участь у місцевих виборах?
Павло Данильчук: Ми не декларуємо, ми вже робимо - це раз, вирішуючи щодня нагальні проблеми людей. Ми офіційно повідомляємо, що братимемо участь у місцевих виборах, щоб максимально змінити владу на місцях.
Ми вийшли на зв’язок з міським головою Володимира-Волинського Петром Саганюком.
Володимир Пащенко: Ваше ставлення до того, що відбулося у Мукачево. Чи можливе повторення цих подій у нас на Волині?
Петро Саганюк: До цих подій, які трапилися в Мукачево, я ставлюся негативно. В нашій державі не повинно такого бути. Не для того люди стояли на Майдані, щоб сьогодні мали таку халепу в Мукачево. Я думаю, що на Волині підґрунтя для подібного майже немає. Я не можу гарантувати, що таке не трапиться, адже, дуже багато мови у нас йде за видобування бурштину.
Володимир Пащенко: Чи спокійна ситуація у Володимирі?
Петро Саганюк: Громада міста, на мою думку, такого не допустить.
Володимир Пащенко: У нас на чат-марафоні є запитання від інтернет-читачів, на жаль, вони не адресовані комусь конкретно, тому я спробую на деякі з них відповісти.
kalipso. Ви дійсно вірите в те, що розслідування по цій справі буде прозорим, правдивим і чесним?
Володимир Пащенко: Я впевнений, що тільки чесне і об’єктивне розслідування дозволить зберегти державу Україну. В іншому випадку, коли буде хоч якийсь сумнів в чесності і справедливості розслідування, то на нас чекає хаос та анархія.
Ната: Володимир Митрофанович, ви підтримували Революцію гідності. Скажіть, будь ласка, чи підтримаєте ви ще одну революцію, якщо така буде, і чи будете Ви її учасником.
Володимир Пащенко: Я б хотів уточнити. Річ в тім, що в кожної революції є ідея. Революції не створюються заради революції. Якщо говорити про Революцію гідності, то вона створювалася і відбувалася під гаслами: Україна - це європейська держава, її місце в сім'ї братніх і європейських народів. На мій погляд, сьогодні Україна потребує не суспільно-політичної революції, а скоріше економічної. І в такій революції я готовий брати участь, важко працюючи та сплачуючи податки.
kalipso: Чи не здається Вам, що "правий сектор" в цій ситуації вибрали цапом відбувайлом? І просто це вказівка зверху, бо Праві заважають.
Володимир Пащенко: Як на мене, жодна людина, жодним чином не змушувала Правий сектор чи будь-яку іншу структуру в Україні брати в руки зброю за тисячу кілометрів від зони бойових дій. Ми не на Дикому Заході, де вирішувалося, хто влучніше і швидше вміє стріляти, той і переможець.
Можу сказати лише одне. Так, в мене дійсно складається враження, що Правий сектор і його керівника Дмитра Яроша в цій ситуації підставили і використали. Я не сприймав і не сприймаю того, що на мирних українських вулицях гинуть ні в чому не винні люди. Цьому немає виправдання. Тому, як громадський діяч і журналіст, буду вимагати всебічного, об'єктивного та неупередженого розслідування цих подій.
Володимир Пащенко: До нашого марафону також долучився заступник начальника Управління СБУ у Волинській області Тарас Цюцюра.
Володимир Пащенко: Отже, перше запитання. Чи є у вас якась інформація, якою Ви можете поділитися з нашими читачами, що відбулося і відбувається в Мукачеві?
Тарас Цюцюра: Люди незаконно застосували крупнокаліберну зброю, внаслідок чого постраждали як пересічні громадяни, так і працівники правоохоронних органів. Саме ця частина подій має отримати кваліфікацію з точки зору кримінального права, та має бути встановлено причетність конкретних осіб до злочину, роль і місце кожного в цих подіях. Політична складова буде оцінюватися політиками в тій частині, де не дасть відповідь кримінальний процес.
Володимир Пащенко: Сьогодні дуже багато людей задає запитання з приводу того, чи можливе об’єктивне та неупереджене розслідування цих подій?
Тарас Цюцюра: Безумовно. Цьому сприятиме як професіоналізм залучених правоохоронців, так і суспільний резонанс, який привернув увагу всього громадянського суспільства.
Володимир Пащенко: Який механізм має бути в розслідуванні? Чи це постійна слідча комісія, чи тимчасова комісія Верховної ради, чи розслідування має проводити СБУ та прокуратура, чи ці розслідування повинні іти паралельними шляхами? Тому що лунало багато звинувачень з боку Правого сектору на адресу місцевих правоохоронних служб.
Тарас Цюцюра: Законодавством України передбачено вичерпний перелік посадових осіб, які можуть збирати докази, що будуть використані в кримінальному судочинстві. Це мають бути слідчі органів СБУ, міліції чи прокуратури, які мають відповідну юрисдикцію на певній території. Тобто, це мають бути співробітники з тієї області або з головних слідчих управлінь відповідних відомств.
Володимир Пащенко: Чи не виключаєте ви можливості використання цієї ситуації спецслужбами Росії для дестабілізації та нагнітання напруги, хаосу, анархії по всій Україні, та Волині зокрема?
Тарас Цюцюра: Ця ситуація вже стала інформаційним приводом для ряду акцій, що проводяться в засобах масової інформації і мають на меті саме такі процеси, як ви назвали. На мою думку, ця ситуація стане тестовою для нашого суспільства, яке, як будь-який здоровий організм, відторгне це інородне тіло, яке вводиться ін'єкціями російської пропаганди. Суспільство назавжди виробить імунітет до цього у вигляді розмежування понять патріотизму і бандитизму, яке ним прикривається.
Володимир Пащенко: Яка зараз ситуація на Волині? Чи є передумови для створення подій на кшталт подій у Мукачево. Чи є інформація стосовно незаконно озброєних формувань на теренах нашої області?
Тарас Цюцюра: Буквально у понеділок, 13 липня, була прийнята спільна заява представників влади, в тому числі правоохоронних органів та керівництва Волинського обласного осередку ДУК, в якій відповідні суб'єкти задекларували об'єднання зусиль з метою активної, конструктивної співпраці задля забезпечення порядку та недопущення конфліктів на теренах Волинської області. Закликали громадськість не піддаватися на провокації, зокрема, інформаційні. Ситуація в області дає підстави стверджувати про її стабільність та лише про поодинокі випадки нелегального обігу зброї.
Володимир Пащенко: Якщо не дай Боже, подібна ситуація виникне на Волині, чи готова Служба безпеки до миттєвої реакції і локалізації подібного явища, чи вистачає сил і засобів для цього?
Тарас Цюцюра: До подібних ситуацій готова не лише Служба безпеки, а й усі суб'єкти, що згідно відповідних планів та алгоритмів, залучаються до антитерористичних заходів. При цьому, хочу відмітити нагальну потребу в об'єднані зусиль правоохоронних органів та громадськості, що дозволить виявляти ознаки таких подій ще на стадії їх підготовки. Тому закликаю громадян повідомляти про найменші підозри щодо наявності в осіб зброї, конфліктних ситуацій, які можуть призвести до суспільного резонансу, адже в таких питаннях надмірної пильності не буває.
Гаряча лінія СБУ Волині: 0977911911.
Ми вийшли на зв'язок з міським головою Нововолинська Віктором Сапожніковим.
Володимир Пащенко: Ваше відношення до того, що сталось в Мукачево? Наскільки спокійна ситуація в місті Нововолинськ зараз, чи немає якогось протистояння правоохоронців з Правим Сектором, і як ви відчуваєте ситуацію у своєму місті?
Віктор Сапожніков: До того, що відбулось в Мукачево, відношусь негативно, тому що гинуть люди: десятки травмованих, три людини загинуло. Підривається стабілізація в Україні. Я однозначно за те, щоб не було в мирних частинах України людей зі зброєю, окрім правоохоронних органів. Так не може бути. Повинні бути прийняті закони. Президент, як гарант Конституції, повинен все зробити для того, щоб не було озброєних людей, які виставляють себе під різними гаслами і ідеями, бо жодна ідея не варта людського життя.
Що стосується міста, то на сьогодні в Нововолинську спокійно. Єдине, що загострює ситуацію – невиплата шахтарям заробітної плати, але, якщо далі продовжуватиметься невиплата, то я невпевнений, що деякі люди з якимось своїми інтересами перед виборами не взірвуть шахти і не використають шахтарів. Можуть все, раз у нас зброя використовується, то тут теж можуть бути різні речі, а так ситуація в Нововолинську спокійна.
Володимир Пащенко: Чи немає в місті Нововолинськ озброєних людей?
Віктор Сапожніков: Немає, бо я співпрацюю з органами внутрішніх справ безпеки, то вони також діляться зі мною інформацією.
Начальник т.в.о. штабу ДУК Правий сектор “Волинь” Ольга (Мавка), Микола (Дерун)
Володимир Пащенко: Дорогі друзі, радий вітати в нашій студії представників Добровольчого корпусу на Волині, зокрема пані Ольгу, яка є т.в.о. начальника штабу ДУК ПС та пана Миколу.
Питання, яке хвилює сьогодні не лише волинян, але усіх українців, що саме відбувлося в Мукачево і що до цього призвело?
Ольга: Як ми всі знаємо, то люди мають жагу до легких грошей. Коли вони знаходяться при владі, то можуть дуже легко і легкими шляхами здобувати їх. Як всім відомо, однією із самих прибуткових нелегальних схем, є контрабанда. Одну із таких схем наші побратими з першого батальйону викрили. Вони не дали змоги конкретно по цій нелегальній злочинній схемі наживатися кримінальним елементам, що й призвело до страшного кровопролитного конфлікту в Мукачево. Хто винен в цій ситуації, чи бандити, чи міліція, чи продажні депутати, чи хлопці з Правого сектору, мають вирішувати відповідні органи.
Володимир Пащенко: Чи можливе повторення подібної ситуації у нас на Волині? Чи є підґрунтя цьому і чи є бажання Правого сектору застосовувати зброю на Волині?
Ольга: Як всім відомо, у понеділок, 13 липня, за ініціативи ДУК Волині було ініційовано «круглий стіл» за участю губернатора, керівників силових структур і командира батальйону Ковальчука Віталія. Ми дійшли спільного погодження, що ймовірність подібних інцидентів повинна наближуватися до нуля. Нами був підписаний документ, всі сторони погодили і ми плануємо надалі співпрацювати один з одним: як ми з силовими структурами, так і силові структури з нами. Бажання застосовувати зброю у нас абсолютно немає.
Володимир Пащенко: Передумовою конфлікту в Мукачево стала складна ситуація на кордоні. На сьогоднішній день ви задоволені станом корупції на Волинських митницях.
Ольга: Про корупцію на Волинській митниці вчора, обумовлюючи всі проблеми, ми доповіли всім органам та структурам. На мою думку, це у їх компетенції займатися цими справами.
Володимир Пащенко: Дякую вам, що завітали до нас на ефір та заспокоїли наших волинян…. Надіюсь, що Україна буде об'єднана проти російського агресора. І не буде більше приводів для ЗМІ сусідньої держави звинувачувати нас в тому, що брат пішов на брата. Щастя і миру.
Народний депутат України Ігор Гузь надав коментар щодо бачення подій у Мукачево.
Володимир Пащенко: Добрий День, Ігор Володимирович. Чи можете надати коментар для інтернет-марафону на ВолиньPost з приводу останніх подій в Мукачево.
Ігор Гузь: Так, можу.
Володимир Пащенко: Тоді до вас таке запитання. Будь ласка прокоментуйте Ваше ставлення і ваш аналіз того, що сталося в Мукачево. Чи можливо повторення цих подій в Україні, зокрема, на Волині? Що конкретно Верховна Рада збирається робити найближчим часом для того, щоб зрозуміти, що відбулося і не допустити повторення даної ситуації?
Ігор Гузь: Будемо казати про останнє. Значить Верховна Рада буде створювати, очевидно, тимчасову слідчу комісію. Сьогодні це питання звучало. Я вважаю, що це потрібно, тому що питання не стосується тільки області чи Мукачево. Це загальноукраїнська проблема, яку потрібно аналізувати і давати відповіді на ті питання, які ставить суспільство.
Щодо можливого повторення в нас на Волині, то я розумію, що в нас зовсім інша ситуація. Закарпаття і Волинь просто різні в питанні ментальності. Але проблеми на митниці не менші. І я не знаю, чи буде там Правий сектор із кулеметами їздити, але ситуація може повторитися в різний спосіб.
Для того, щоб цього не було, треба працювати на випередження. Не просто звільнити керівників митниці Закарпатської, а виконати те, що вимагає громадськість на сьогоднішній день. Зробити відкритий конкурс на призначення начальника Волинської митниці, припинити влаштовувати туди людей Калєтніка, людей, які представляють інтереси колишніх високопосадовців, прокуратури і так далі, родичів в тому числі і т.д.
Тому якщо влада, центральні органи, міністерство фінансів, керівник ДФС Насіров це не почують, тоді можуть бути різні нюанси і зі сторони таких організацій, як Самооборона, Правий Сектор, та й в принципі, від багатьох зацікавлених і не зовсім зацікавлених осіб.
Володимир Пащенко: Все ж таки прокоментуйте ваше ставлення до того, що відбулося в Мукачево.
Ігор Гузь: Скажу так: це є два сигнали. Я вже говорив про них на прес-конференції. Сигнал номер один в тому, що влада отримала дзвінок дуже серйозний: є бардак зі зброєю, яка сьогодні є на руках у багатьох, бардак з тим, що контрабанда не припинена й на рахунок цього є зловживання різного характеру і так далі. Якщо цей сигнал, цей дзвіночок не врахувати, завтра буде гірше.
Що стосується іншої сторони конфлікту, то я хочу сказати наступне: якщо хтось вважає, що за 1200 кілометрів можна витягувати кулемет, підривати міліцейські машини, і це нормально, то завтра один батальйон, наприклад в Луцьку, вийме кулемет чи автомат.
Якщо хтось думає, що всі ці люди святі, то він глибоко помиляється. Є зацікавлені особи, які будуть "підюджувати" цю ситуацію. Це просто неприпустимо. Тим більше, що була поранена людина, і як стверджують лікарі, вона може не вижити. Я не знаю, ким він там був.
Яка ситуація? Коли людина підходить і отримує постріл в голову, то очевидно далі починають розгортатися інші події. Це при тому, що я не стаю на сторону ні одних, ні інших. Але зброя посеред міста, такого як Мукачево чи будь якого іншого – це просто катастрофа для держави, тому що це "безпрєдєл", який буде далі продовжуватися, якщо це не припинити.
Володимир Пащенко: Дякую Вам за коментар. Щастя, злагоди і миру нам всім.
На зв'язок з нами вийшов голова облдержадміністрації Володимир Гунчик.
Володимир Пащенко: Чи можете дати на наш марафон ваш коментар і відповісти на одне чи два запитання.
Володимир Гунчик: Можу.
Володимир Пащенко: Тоді ми в прямому ефірі. Володимир Петрович, скажіть будь ласка, яка ваша оцінка тих подій, які відбулись у Мукачево?
Володимир Гунчик: Під час зустрічі з представниками «Правого Сектору» підписали спільну заяву, в якій чітко виклали позицію влади, силових структур та представників патріотичної організації ДУК «Правий Сектор». Дана позиція заключається в тому, що не повинно бути ніяких силових дій по відношенню до інших. Життя людей найдорожче.
Повинно бути проведене об'єктивне і прозоре розслідування, яке має стати доступним для кожного громадянина, щоб зрозуміти, хто винен і які міри впливу будуть прийняті. Крім того звернулися до представників різних організацій, рухів, представників влади, щоб не створювати прецедент нагнітання ситуації, в тому числі і на території Волинської області. Просили в наших колег, які працюють в органах влади місцевого самоврядування разом з представниками патріотичних, громадських організацій максимально старатись стримувати ситуацію.
Володимир Пащенко: Саме після цих декларацій, представники «Правого сектору» навідалися до помешкання нардепа Ігоря Єремеєва та зламали там огорожу. Чи не є це лише декларацією намірів, а не виконання саме того, що було підписано. Чи це буде виконуватись на вашу думку?
Володимир Гунчик: Ми сказали представникам ДУКу, що влада буде утримуватись від будь-яких коментарів і просили ДУКу утримуватись від будь-яких агресивних дій, які будуть пов'язуватися з даною ситуацією в Мукачево. Кожен громадянин України незалежно від віросповідання і політичної прив’язаності має право на свою особисту думку, але ми вчора говорили з ДУКом, що якщо ДУК після підписання заяви проводить якісь агресивні дії та створює відповідні прецеденти силового впливу, то ДУК починає не виконувати нашу спільну заяву.
Володимир Пащенко: Прокоментуйте ще будь-ласка в прямому ефірі нашого марафону Віктор Сапожніков сказав, що в цілому ситуація в Нововолинську спокійна, але якщо продовжиться ситуація з невиплатою зарплат шахтарям, то ситуація може підігрітися і може бути навіть повторення Мукачево
Володимир Гунчик: Я би утримався від таких коментарів, тому що проблеми шахтарів - це проблеми пов’язані з невиплатою заробітної плати і якщо завтра буде прийнято рішення, що фінансування десятої шахти продовжено, а заробітна плата та заборгованість виплачена, то не буде ніяких прецедентів. Пов'язувати економічні стимули з подіями в Мукачево не потрібно, там зовсім інша ситуація.
Сьогодні може бути дуже багато людей, які захочуть прив'язати до Мукачево вирішення будь-яких своїх інтересів, але мудрий український народ мусить чітко відрізняти проблемні питання загальнонаціонального масштабу, коли це становить загрозу для стабільності держави в цілому і від економічних проблем, які сьогодні є в наших працівників, простих людей в економічно незахищених питаннях соціальних. Я, як представник виконавчої влади, все ж таки ці питання розділяв би, бо треба вирішувати окремо економічний блок питань, окремо соціальний, а окремо політичні, військово-політичні.
Володимир Пащенко: Дякуємо за участь в нашому марафоні, за вичерпні відповіді. Щастя, миру і добра вам.
Конференцію завершено!
В чаті
Online: 0