Чат зі співорганізаторами Євромайдану в Луцьку
25 листопад, 2013, 11:00
На ВолиньPost 25 листопада відбулася чат-конференція зі співорганізаторами Євромайдану в Луцьку: депутатом Луцької міськради, адвокатом Андрієм Козюрою ("Батьківщина"), народним депутатом, очільником волинського осередку "Свободи" Анатолієм Вітівим та колишнім губернатором Волині Володимиром Бондарем.
Михайло Наход: Питання до всіх. Для чого на Майдан було нести партійні прапори? Не вистачає державних і європейських? Складалось враження, що представники "Свободи", "Батьківщини" та Європейської партії прагнуть піару, а не підйому громадської активності і єднання навколо ідеї інтеграції України в ЄС та європейського вибору українців.
Анатолій Вітів: Доволі дивно звучить питання від людини, яка вважає себе політологом і експертом. Люди, які приїздили з усіх районів області, включаючи Камінь-Каширський, Стару Вижівку, Любешів, їхали з прапорами тієї партії, яку вони представляють. Це депутати місцевих рад. І, напевно, я був би дуже поганим керівником, якби забороняв виходити із прапорами партії.
Теперішня ситуація – це боротьба проти режиму. Зараз є тільки чорне і біле: або ти з тими, хто виходить на Майдан, або ти з Партією регіонів. І я вітаю всі політичні партії, які готові виходити на Майдан. Нехай виходять зі своїми прапорами, з червоно-чорними, з державними, з прапорами ЄС. Головне - щоб вони виходили. І ще одне: ситуація мені нагадує, коли би хворий прийшов в лікарню і заявив: «Нехай мене лікують, але без лікарів». Абсурдно, правда ж?
Наше завдання – об'єднати всіх, хто має устремління і бажання йти в Європу. А таких, як каже статистика, на Волині є абсолютна більшість. Та теза, яку нав’язує влада, мовляв, давайте все робити без політиків, є програшною. Бо перемогти політика Януковича, політика Азарова ми можемо тільки спільними зусиллями, враховуючи і величезний досвід політиків, які стоять, зокрема, на луцькому Майдані. Тих людей, які робили майдани в 90-х, які робили Помаранчеву революцію і які готові зробити максимум для перемоги зараз.
Андрій Козюра: Люди вийшли на Мадан, тому що їх об’єднала спільна мета – жити в Європі, захистити своє майбутнє, майбутнє своїх дітей, майбутнє України. І коли спільна мета об’єднує всіх активних громадян, громадські організації і політичні партії – це хороша тенденція в суспільстві. Бо лише гуртом, лише злагодженими діями ми можемо досягти спільного результату. Ми можемо дотиснути владу, щоб Угода про асоціацію з ЄС була підписана.
@nton81: Я цілком підтримую активність лучан із відстоювання права України на європейське майбутнє, але чи не спробує хтось використати Майдан для підвищеня особистого рейтингу?
Володимир Бондар: Ми так хочемо і вийти на Майдан, і не дати комусь якогось політичного майбутнього. Мені важко відповідати на це питання, тому що розумію, що якоюсь мірою воно стосується і мене особисто. Але вважаю, що питання громадської активності і питання виборів напряму не пов’язані. Ми сьогодні відстоюємо право народу бути народом, а не вибираємо якусь посаду особу чи групу посадових осіб.
На Майдан треба запрошувати всіх, незалежно від того, яку політичну позицію вони займають, який партійний квиток носять у кишені і які принципи відстоюють. Головне – щоб їхня політична позиція відповідала всім вимогам, які на цьому Майдані виголошуються.
Коли міліція своїми кийками починає наводити порядок (кажу з практики), то люди, до яких це застосовується, як правило, не дуже зважають на те, яке політичне майбутнє матиме той, хто стоїть поряд або навіть прикриває твою спину. Ну, а політичне майбутнє зрештою дають тільки вибори. Тож давайте на виборах будемо обирати достойних.
Андрій Козюра: На Євромайдані ніхто мандатів, посад та привілеїв не дає. На Майдані є спільна мета і є спільна відповідальність. Тому всі, хто готовий брати на себе відповідальність, всі, хто поділяють спільну мету, всі, хто готовий захищати своє право жити в Європі, мають це робити.
Yavv: Ви як активісти громадського руху за євроінтеграцію готові будете відстоювати перед Європою позицію української нації, яка проти одностатевих шлюбів? Чи Україна по замочуванню має прийняти все притаманне Європі?
Володимир Бондар: Я готовий.
Анатолій Вітів: Позиція «Свободи» в парламенті однозначна: ми ніколи не проголосуємо за так званий закон толерантності, який де-факто узаконює одностатеві шлюби. Для нас як християнської держави важливі наші цінності. Для нас традиція українського народу є найвищою цінністю, яку ми повинні берегти і плекати.
Андрій Козюра: Серед вимог Євросоюзу, які має виконати Україна, озвученої вимоги немає. На даний час є актуальне завдання – виконати дві умови: прийняти закон про лікування засуджених і змінити законодавство про прокуратуру. Давайте спочатку виконувати ті питання, які стоять на порядку денному.
Тетяна: Чи не вважаєте ви, що більш дієво було би їхати усім до Києва?
Володимир Бондар: Хочу сказати з практики попереднього Майдану, що перемога складається із загальної перемоги, яка кується в кожній точці України. Найважливіший є, безперечно, Майдан у Києві. І комітети, які створені на місцях, будуть робити все, щоби якомога більше людей направити у столицю.
Але є дуже багато людей, які в силу тих чи інших обставин не можуть брати участь у київському Майдані. Їхня солідарність з Києвом має бути заявлена на сотнях місцевих Майданів.
З іншого боку концентрація всіх правоохоронних органів в місті Києві робить сам процес перемоги досить болісним, важким і, не доведи Боже, кривавим.
Тому кожен має визначити, де його місце на Майдані, зайняти його і не сходити звідти до самої перемоги.
Анатолій Вітів: Ми усвідомлюємо, що революцію можна зробити тільки в столиці. Але ми розуміємо і те, що без підтримки столиці на місцях революція приречена.
Ви собі не можете уявити, наскільки приємно учасникам київського Майдану було почути, що вчора в Луцьку зібралося більше 5 тисяч людей. Що люди виходять у Донецьку, Луганську, Харкові. Тим ми реально об’єднуємо Україну і показуємо, що Україна єдина і вона хоче бути в Європі.
Ви зауважили, як змінилася риторика єврочиновників, коли Україною прокотилася хвиля протестів. Вони заявляють, що перед народом, не перед владою, не можна закрити двері в Європу. Оце, напевно, така перша маленька перемога всіх тих Майданів, тих молодих людей, які зараз сидять, у дощ і холод, у наметах. Це великою мірою їхня перемога.
Михайло Наход: Анатолію Вітіву. Я не говорив, що політиків не має бути на Майдані. Вони там мають бути. Але туди потрібно підтягувати і ширші маси (бізнесменів, науковців, журналістів), запрошувати їх до слова. Знаю, що в лавах провладних партій є люди, які підтримують ідеї Євромайдану, є багато таких людей, які не голосували за опозиційні партії. Але ці люди не підуть на Майдан під опозиційними прапорами. А під національні і європейські прапори підуть.
Анатолій Вітів: Я думаю, якщо людина має силу волі, силу духу, то вона виходить на Майдан. А той, хто боїться, шукає причини, щоб не йти. Таким людям завжди щось заважає, щось не так.
Вчора на мітингу в Луцьку виступало багато людей. І від «Свободи», напевно, найменше. Ми старалися дати слово всім, хто має що сказати людям і хоче підтримати Майдан. І не треба навіть тим чиновникам боятися, прикриватися, мовляв, я б вийшов, якби було так то й так то.
Владі Януковича залишилося недовго. Цей режим однозначно буде повалений. Отими молодими студентами, отими небайдужими пенсіонерами, отими людьми, які вийшли на Майдан.
Що ви скажете своїм дітям в такому разі, чому ви не були разом з тими людьми, які відстоювали майбутнє Української нації? Я маю на увазі людей, які не вийшли на акцію, але не Михайла Находа. Я бачив, що ви там були. І ваша позиція особисто мені відома. Ви за Європу.
Андрій Козюра: Розумію, що політика, гасла трошки людям набили оскому. Але на Майдані ніхто не змушує піднімати прапори політичних сил. На Майдані гаряче зустрічають кожного, хто поділяє мету, хто готовий підняти прапор Європи і відстоювати своє право.
Андрій Козіков: Що ви хочете домогтися Євромайданом конкретно в Луцьку? Невже ті 20 проплачених студентиків, що сидять в тих палатках, є вашою опорою? І чому ви самі не ночуєте зі своїми сім'ями як організатори на Майдані, а їдете до теплої оселі і звідти закидаєте свої гасла?)))
Анатолій Вітів: Я би дуже не хотів, щоб автор цього питання ображав тих студентів, які, зокрема і за вашу свободу сидять на Майдані. Ви підійдіть до них і скажіть їм ті слова, які ви озвучуєте. І ви почуєте, що вони вам скажуть. Вам буде неприємно це чути.
А щодо нас, то повірте: всі ці дні і ночі ми чергуємо на Майдані. І всі ті інциденти, які пробують влаштувати різні провокатори, ми як старші і відповідальні люди намагаємося ліквідовувати. І якби дехто нас не хотів розігнати, то, повірте, ми тримаємося разом. Бо тільки разом ми можемо перемогти.
Володимир Бондар: Домогтися Євромайданом у Луцьку ми хочемо, щоб луцька громада як частина України з часом стала таким же самим європейським народом, як і кожен народ, що є у Європі. Щоб вміла захищати свої права на краще життя. До речі, право задавати питання під ніками в інтернеті, а не виступати публічно на Майдані – це теж право європейської нації, а не право тих, хто перебувають в тенетах Митного союзу під керівництвом Путіна. Щодо перебування на Майдані нас та членів наших сімей, то я скажу наступне. Я, як і мої колеги, члени Координаційної ради, провели на Майдані всі три дні і практично три ночі. Кожен з нас виїжджав вночі на Майдан щонайменше по два рази. На майдані були члени наших сімей, наші дружини та наші діти. Зокрема, моя дочка сьогодні перебуває у Вільнюсі на українському Майдані, який там стоятиме до останнього. Я переконаний, що жодна людина, яка перебуває на цих Майданах, не отримує ніяких грошей.
Андрій Козюра: Євромайдан – це спосіб вираження своєї мети, спосіб захисту свого права, спосіб тиску на владу. На Євромайдані створено Координаційну раду, яка й розподілила обов’язки. Якщо хочете долучитися і перевірити, чи заплатять вам там кошти, приходьте. Кожен міряє шапку по собі. Тому не ображайте тих молодих людей, які відстоюють і борються за своє майбутнє, в тому числі і ваше.
Svitlana: Юрій Луценко на майдані вибачався перед людьми за 2004 рік. А за що вибачилися би ви? Питання до всіх трьох.
Володимир Бондар: Напевно, кожному, хто був при владі, є за що вибачатися. Якщо згадувати всі підстави для цього, треба організовувати іншу тематичну розмову. Напевно, вистачить одного вибачення за все, що було не зроблено або зроблено не так. Найбільше, за що би я персонально хотів вибачитися, це те, що ми надто увірували в демократію і не довели розпочате у 2004 році до кінця. Тому змушені виходити на сьогоднішній Майдан і доробити те, що не було зроблено тоді.
Андрій Козюра: Я вважаю, що майданами кується нація, створюється її майбутнє, твориться її історія. Тому, друзі, якщо ми хочемо побудувати омріяну країну, ми повинні бути завжди готовими відстоювати свої права, своє право на будівництво цієї країни. І якщо потрібно, то через майдани.
Анатолій Вітів: Нема людини, яка не помиляється. Якщо я у своїх діях або бездіяльності зроблю щось, що не буде відповідати інтересам громади, то я, звісно, вибачусь і покаюсь. «Свобода» не була при владі, «Свобода» зараз є тільки в парламенті, але в опозиції. Не думаю, що ми зробили якусь дію, за яку би мені було соромно.
Юрій: Які перспективи завтрашнього студентського мітингу у Луцьку? Студентів відпустять з пар чи вони їх просто прогуляють?
Володимир Бондар: Ми над цим працюємо разом із студентами. І сподіваємося, що акція буде достатньо яскравою і показовою, такою, якою ми зможемо гордитися. На даним момент можемо сказати лише одне: сьогодні ми з Анатолієм Вітівим мали зустріч із ректором Східноєвропейського університету Ігорем Коцаном, який підтвердив європейські прагнення, як власні, так і очолюваного ним вишу. Було сказано, що, безперечно, адміністрація не може ні спонукати студентів до виступів, ні відміняти заняття чи екзамени. Але з розумінням ставиться до потреби студентів брати персональну участь в заходах на європейських майданах, як у Луцьку, так і в інших містах. І жоден студент не постраждає від такої участі.
Анатолій Вітів: Сьогодні о 14:00 буде нарада ректора Східноєвропейського університету з активом студентського самоврядування, де він гарантував задекларувати і донести свою позицію і пояснити студентам, що він не буде чинити жодних перешкод, жодного тиску на студентів, які виходять захищати свої права. Я думаю, що завтра ми зустрінемося з ректором ЛНТУ Віктором Божидарніком та ректорами іншим волинських вузів. Надіємося на повне розуміння і сприяння в нашому поступі в Європу.
Андрій Козюра: Я думаю, що студенти хочуть вчитися саме в Східноєвропейському університеті, а не в Мутноазіатському. Тому вони будуть захищати своє право і ім’я свого університету.
Yavv Розкажіть про економічну доцільність підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Не загальні гасла "буде краще", а конкретну економічну вигоду для України.
Володимир Бондар: Коротко відповісти дуже складно. Безперечно Україна отримає економічні вигоди, хоча їх можна буде відчути в середньостроковій перспективі. Якщо ви розумієте про що я.
Про що конкретно можна говорити вже? Українські підприємства одразу отримають доступ до дешевих європейських кредитів, що дасть їм можливість модернізувати своє виробництво. Українські підприємства змушені будуть привести свою продукцію у відповідність до європейських стандартів, а це дасть можливість вільно конкурувати як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках.
Відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС ми отримаємо реформування судової та правоохоронної системи, яка дасть можливість конкретного захисту, що для наших підприємств є в багатьох випадках вирішальною у продовженні ведення бізнесу.
За браком часу не можу розшифровувати детальніше. Для цього треба окрема розмова. Тому запрошуємо зацікавлених на Майдан.
Romuald Молоді, яка стоїть зараз на Театральному, потрібні прості речі: коробки, клейонка і т.д. Ви допомагаєте їм в цьому чи тільки спілкуєтесь в чатах, надихаючи духовно?
Анатолій Вітів: Ми кожен день зустрічаємося з тими людьми. Вони визначили між собою, хто є керівник. І два їхніх представники входять до Координаційної ради. Всі побутові, організаційні питання ми вирішуємо разом. Рішення на Координаційній раді приймаються шляхом консенсусу. Кожен має своє коло обов’язків. Все, що ви бачили на Майдані, зроблено спільними зусиллями. Але найголовніше – це героїзм тих молодих людей. Звісно, ми закликали і закликаємо на мітинг волинян, всіх, хто мають можливість допомогти, робити це вже. Бо це спільна справа.
Людмила К. Зона вільної торгівлі створює нові можливості насамперед для українського бізнесу. Проте серед активних "майданівців" - політики, студенти, пенсіонери, але - не бізнесмени. Хтось цікавився думкою українських підприємців, чи вони готові до запропонованої в Угоді співпраці з ЄС?
Андрій Козюра: На Майдані були присутні в тому числі і бізнесмени. Двічі активне бізнес-середовище Луцька на своїх автомобілях брало участь у автопробігу. Чим висловлювали своє прагнення жити в Європі. І тому бізнес-середовище за підписання Угоди про асоціацію з ЄС.
Володимир Бондар: Багато наших бізнесменів вже мають нерухомість в Європі, чим підтверджують свою європейську позицію :-)
Журналіст Цікаво, наскільки ви як найбільші луцькі активісти руху за підписання Угоди про асоціацію знайомі із текстом самої угоди. Скажіть, скільки наразі сторінок в офіційно оприлюдненому тексті угоди?
Володимир Бондар: Понад 900.
weroslaw.dulibyth До пана Бондаря. Як ви ставитесь в даній ситуації до позиції пана Ющенка? Чи не залишите ви через тиждень тих студентів сам на сам з владою, міліцією, ректоратом...???
Володимир Бондар: На мене сьогодні ніяк не впливає позиція Ющенка. Вже понад 5 років. Все, що я міг, Віктору Андрійовичу віддав, і позицію його як політичного діяча не розумію і не поділяю.
Михайло Наход Якби ви віднеслися до того, якби вчора на Театральний майдан прийшов Микола Романюк чи Борис Клімчук і попросили б слова для виступу на мітингу?
Анатолій Вітів: Я думаю, що Миколі Ярославовичу народ аплодував би. Щодо Бориса Петровича, то я не думаю, що його би сприймав Майдан. Тому що він вірою і правдою служить Януковичу. І кожне його друге слово у всіх промовах звучить так: «Мій Президент…». Мені соромно, що така людина очолює обласну державну адміністрацію. Після зміни курсу Януковича він повинен був подати у відставку. Можливо, тоді і народ би йому пробачив, хоча маю великий сумнів.
Андрій Козюра: Сьогодні над міською радою вже майорить прапор Європи. І це розпорядження міського голови. Сьогодні о 16:00 скликана позачергова сесія, де кожен депутат, міський голова зможуть не просто висловити свою позицію, а й довести це своїм голосуванням.
Журналіст Чи з'ясувалося, ким були ці молодики, які юрбою приходили на луцький Майдан у суботу?
Володимир Бондар: В більшості ми знаємо навіть їхні прізвища. І будемо вживати заходів по кожному з них.
@nton81 Запитання до Анатолія Вітіва. Що ви думаєте про те, що Юрія Михальчишина засвистали у Львові?
Анатолій Вітів: Інформація, подана засобами масової інформації мера Садового, викривлена. Під час виступу Михальчишина якийсь молодий хлопець почав виривати мікрофон, що й викликало природне обурення.
Майдан – це та площадка, де кожен має право сказати свою позицію, тим більше депутат, обраний у мажоритарному виборчому окрузі Львівщини. Всі знають жорстку і непримиренну позицію Михальчишина щодо теперішньої влади. Влада завжди буде старатися розділити, розсварити, вбити клин. Ми маємо це усвідомлювати. І якщо ми це усвідомимо, то станемо непереможними.
Андрій Козіков Так ви офіційно заявляєте, що Коцан І.Я. офіційно дав згоду на участь студентів у мітингу, який відриває їх від навчального процесу?
Володимир Бондар: Він про це нам сказав особисто 25 листопада о 10:15.
igor_vt Панове, Вам не здається, що шлях у Європу здобувається не на майданах i мiтингах, а у щоденнiй якiснiй працi?
Анатолій Вітів: До того, як прийняти це рішення, ми щоденно працювали. Кожен на своєму робочому місці. Одні навчали дітей, інші працювали на заводі, випускали автобуси, селяни збирали урожай. Але ситуація змінилася. Режим сказав: «Стоп, Європа!». І це обурило людей. І вони вийшли на Майдан. Тому що вони розуміють: щасливе, заможне життя можна побудувати у спільній європейській сім’ї. І ніколи ми його не побудуємо в Митному союзі, де немає прав, де править кліка двох політичних карликів.
Зараз Росія сама просить кредит, 15 мільярдів доларів, у Китаю. Там, як і в Україні, крах економіки. Тому в нас єдиний шлях – у Європу.
Володимир Бондар: Безперечно, Європа не будується одним днем і однією акцією, якою б важливою ця акція не була. Рух у Європу – це щоденна копітка праця усіх людей. Одних – над вдосконаленням законодавства, інших – над розвитком економічної бази, третіх – робота над вдосконаленням власної особистості. Тільки у такому поєднання ми зможемо досягти бажаного результату. В Європу мало хотіти, європейцем треба стати. І для цього треба докласти зусиль, докласти зусиль держави, зусиль суспільства, докласти зусиль кожної людини. Це складно, але це реально. І я переконаний, що цим шляхом ми пройдемо до кінця.
Андрій Козюра: Я прихильник конструктивної роботи і діалогу. І така робота над виконанням вимог для підписання Угоди владою проводилася. Більше того, євроінтеграція – це напрямок, який зафіксований у законі.
Після того, коли влада змінює задекларований курс, порушує закон і декларує, що наше майбутнє в Тайожному союзі, то це розцінюється як плювок в обличчя своєму народу. Тому нічого іншого, як виходити на мітинги, створювати Євромайдани і там захищати свої права людям не залишається.
Між іншим, це право, тобто право на мітинги, походи, демонстрації, є частиною міжнародного законодавства. Це норма Європейської Конвенції прав людини. Тому у спосіб, передбачений європейським законодавством, українці відстоюють своє право на євроінтеграцію.
Михайло Наход: Питання до всіх. Для чого на Майдан було нести партійні прапори? Не вистачає державних і європейських? Складалось враження, що представники "Свободи", "Батьківщини" та Європейської партії прагнуть піару, а не підйому громадської активності і єднання навколо ідеї інтеграції України в ЄС та європейського вибору українців.
Анатолій Вітів: Доволі дивно звучить питання від людини, яка вважає себе політологом і експертом. Люди, які приїздили з усіх районів області, включаючи Камінь-Каширський, Стару Вижівку, Любешів, їхали з прапорами тієї партії, яку вони представляють. Це депутати місцевих рад. І, напевно, я був би дуже поганим керівником, якби забороняв виходити із прапорами партії.
Теперішня ситуація – це боротьба проти режиму. Зараз є тільки чорне і біле: або ти з тими, хто виходить на Майдан, або ти з Партією регіонів. І я вітаю всі політичні партії, які готові виходити на Майдан. Нехай виходять зі своїми прапорами, з червоно-чорними, з державними, з прапорами ЄС. Головне - щоб вони виходили. І ще одне: ситуація мені нагадує, коли би хворий прийшов в лікарню і заявив: «Нехай мене лікують, але без лікарів». Абсурдно, правда ж?
Наше завдання – об'єднати всіх, хто має устремління і бажання йти в Європу. А таких, як каже статистика, на Волині є абсолютна більшість. Та теза, яку нав’язує влада, мовляв, давайте все робити без політиків, є програшною. Бо перемогти політика Януковича, політика Азарова ми можемо тільки спільними зусиллями, враховуючи і величезний досвід політиків, які стоять, зокрема, на луцькому Майдані. Тих людей, які робили майдани в 90-х, які робили Помаранчеву революцію і які готові зробити максимум для перемоги зараз.
Андрій Козюра: Люди вийшли на Мадан, тому що їх об’єднала спільна мета – жити в Європі, захистити своє майбутнє, майбутнє своїх дітей, майбутнє України. І коли спільна мета об’єднує всіх активних громадян, громадські організації і політичні партії – це хороша тенденція в суспільстві. Бо лише гуртом, лише злагодженими діями ми можемо досягти спільного результату. Ми можемо дотиснути владу, щоб Угода про асоціацію з ЄС була підписана.
@nton81: Я цілком підтримую активність лучан із відстоювання права України на європейське майбутнє, але чи не спробує хтось використати Майдан для підвищеня особистого рейтингу?
Володимир Бондар: Ми так хочемо і вийти на Майдан, і не дати комусь якогось політичного майбутнього. Мені важко відповідати на це питання, тому що розумію, що якоюсь мірою воно стосується і мене особисто. Але вважаю, що питання громадської активності і питання виборів напряму не пов’язані. Ми сьогодні відстоюємо право народу бути народом, а не вибираємо якусь посаду особу чи групу посадових осіб.
На Майдан треба запрошувати всіх, незалежно від того, яку політичну позицію вони займають, який партійний квиток носять у кишені і які принципи відстоюють. Головне – щоб їхня політична позиція відповідала всім вимогам, які на цьому Майдані виголошуються.
Коли міліція своїми кийками починає наводити порядок (кажу з практики), то люди, до яких це застосовується, як правило, не дуже зважають на те, яке політичне майбутнє матиме той, хто стоїть поряд або навіть прикриває твою спину. Ну, а політичне майбутнє зрештою дають тільки вибори. Тож давайте на виборах будемо обирати достойних.
Андрій Козюра: На Євромайдані ніхто мандатів, посад та привілеїв не дає. На Майдані є спільна мета і є спільна відповідальність. Тому всі, хто готовий брати на себе відповідальність, всі, хто поділяють спільну мету, всі, хто готовий захищати своє право жити в Європі, мають це робити.
Yavv: Ви як активісти громадського руху за євроінтеграцію готові будете відстоювати перед Європою позицію української нації, яка проти одностатевих шлюбів? Чи Україна по замочуванню має прийняти все притаманне Європі?
Володимир Бондар: Я готовий.
Анатолій Вітів: Позиція «Свободи» в парламенті однозначна: ми ніколи не проголосуємо за так званий закон толерантності, який де-факто узаконює одностатеві шлюби. Для нас як християнської держави важливі наші цінності. Для нас традиція українського народу є найвищою цінністю, яку ми повинні берегти і плекати.
Андрій Козюра: Серед вимог Євросоюзу, які має виконати Україна, озвученої вимоги немає. На даний час є актуальне завдання – виконати дві умови: прийняти закон про лікування засуджених і змінити законодавство про прокуратуру. Давайте спочатку виконувати ті питання, які стоять на порядку денному.
Тетяна: Чи не вважаєте ви, що більш дієво було би їхати усім до Києва?
Володимир Бондар: Хочу сказати з практики попереднього Майдану, що перемога складається із загальної перемоги, яка кується в кожній точці України. Найважливіший є, безперечно, Майдан у Києві. І комітети, які створені на місцях, будуть робити все, щоби якомога більше людей направити у столицю.
Але є дуже багато людей, які в силу тих чи інших обставин не можуть брати участь у київському Майдані. Їхня солідарність з Києвом має бути заявлена на сотнях місцевих Майданів.
З іншого боку концентрація всіх правоохоронних органів в місті Києві робить сам процес перемоги досить болісним, важким і, не доведи Боже, кривавим.
Тому кожен має визначити, де його місце на Майдані, зайняти його і не сходити звідти до самої перемоги.
Анатолій Вітів: Ми усвідомлюємо, що революцію можна зробити тільки в столиці. Але ми розуміємо і те, що без підтримки столиці на місцях революція приречена.
Ви собі не можете уявити, наскільки приємно учасникам київського Майдану було почути, що вчора в Луцьку зібралося більше 5 тисяч людей. Що люди виходять у Донецьку, Луганську, Харкові. Тим ми реально об’єднуємо Україну і показуємо, що Україна єдина і вона хоче бути в Європі.
Ви зауважили, як змінилася риторика єврочиновників, коли Україною прокотилася хвиля протестів. Вони заявляють, що перед народом, не перед владою, не можна закрити двері в Європу. Оце, напевно, така перша маленька перемога всіх тих Майданів, тих молодих людей, які зараз сидять, у дощ і холод, у наметах. Це великою мірою їхня перемога.
Михайло Наход: Анатолію Вітіву. Я не говорив, що політиків не має бути на Майдані. Вони там мають бути. Але туди потрібно підтягувати і ширші маси (бізнесменів, науковців, журналістів), запрошувати їх до слова. Знаю, що в лавах провладних партій є люди, які підтримують ідеї Євромайдану, є багато таких людей, які не голосували за опозиційні партії. Але ці люди не підуть на Майдан під опозиційними прапорами. А під національні і європейські прапори підуть.
Анатолій Вітів: Я думаю, якщо людина має силу волі, силу духу, то вона виходить на Майдан. А той, хто боїться, шукає причини, щоб не йти. Таким людям завжди щось заважає, щось не так.
Вчора на мітингу в Луцьку виступало багато людей. І від «Свободи», напевно, найменше. Ми старалися дати слово всім, хто має що сказати людям і хоче підтримати Майдан. І не треба навіть тим чиновникам боятися, прикриватися, мовляв, я б вийшов, якби було так то й так то.
Владі Януковича залишилося недовго. Цей режим однозначно буде повалений. Отими молодими студентами, отими небайдужими пенсіонерами, отими людьми, які вийшли на Майдан.
Що ви скажете своїм дітям в такому разі, чому ви не були разом з тими людьми, які відстоювали майбутнє Української нації? Я маю на увазі людей, які не вийшли на акцію, але не Михайла Находа. Я бачив, що ви там були. І ваша позиція особисто мені відома. Ви за Європу.
Андрій Козюра: Розумію, що політика, гасла трошки людям набили оскому. Але на Майдані ніхто не змушує піднімати прапори політичних сил. На Майдані гаряче зустрічають кожного, хто поділяє мету, хто готовий підняти прапор Європи і відстоювати своє право.
Андрій Козіков: Що ви хочете домогтися Євромайданом конкретно в Луцьку? Невже ті 20 проплачених студентиків, що сидять в тих палатках, є вашою опорою? І чому ви самі не ночуєте зі своїми сім'ями як організатори на Майдані, а їдете до теплої оселі і звідти закидаєте свої гасла?)))
Анатолій Вітів: Я би дуже не хотів, щоб автор цього питання ображав тих студентів, які, зокрема і за вашу свободу сидять на Майдані. Ви підійдіть до них і скажіть їм ті слова, які ви озвучуєте. І ви почуєте, що вони вам скажуть. Вам буде неприємно це чути.
А щодо нас, то повірте: всі ці дні і ночі ми чергуємо на Майдані. І всі ті інциденти, які пробують влаштувати різні провокатори, ми як старші і відповідальні люди намагаємося ліквідовувати. І якби дехто нас не хотів розігнати, то, повірте, ми тримаємося разом. Бо тільки разом ми можемо перемогти.
Володимир Бондар: Домогтися Євромайданом у Луцьку ми хочемо, щоб луцька громада як частина України з часом стала таким же самим європейським народом, як і кожен народ, що є у Європі. Щоб вміла захищати свої права на краще життя. До речі, право задавати питання під ніками в інтернеті, а не виступати публічно на Майдані – це теж право європейської нації, а не право тих, хто перебувають в тенетах Митного союзу під керівництвом Путіна. Щодо перебування на Майдані нас та членів наших сімей, то я скажу наступне. Я, як і мої колеги, члени Координаційної ради, провели на Майдані всі три дні і практично три ночі. Кожен з нас виїжджав вночі на Майдан щонайменше по два рази. На майдані були члени наших сімей, наші дружини та наші діти. Зокрема, моя дочка сьогодні перебуває у Вільнюсі на українському Майдані, який там стоятиме до останнього. Я переконаний, що жодна людина, яка перебуває на цих Майданах, не отримує ніяких грошей.
Андрій Козюра: Євромайдан – це спосіб вираження своєї мети, спосіб захисту свого права, спосіб тиску на владу. На Євромайдані створено Координаційну раду, яка й розподілила обов’язки. Якщо хочете долучитися і перевірити, чи заплатять вам там кошти, приходьте. Кожен міряє шапку по собі. Тому не ображайте тих молодих людей, які відстоюють і борються за своє майбутнє, в тому числі і ваше.
Svitlana: Юрій Луценко на майдані вибачався перед людьми за 2004 рік. А за що вибачилися би ви? Питання до всіх трьох.
Володимир Бондар: Напевно, кожному, хто був при владі, є за що вибачатися. Якщо згадувати всі підстави для цього, треба організовувати іншу тематичну розмову. Напевно, вистачить одного вибачення за все, що було не зроблено або зроблено не так. Найбільше, за що би я персонально хотів вибачитися, це те, що ми надто увірували в демократію і не довели розпочате у 2004 році до кінця. Тому змушені виходити на сьогоднішній Майдан і доробити те, що не було зроблено тоді.
Андрій Козюра: Я вважаю, що майданами кується нація, створюється її майбутнє, твориться її історія. Тому, друзі, якщо ми хочемо побудувати омріяну країну, ми повинні бути завжди готовими відстоювати свої права, своє право на будівництво цієї країни. І якщо потрібно, то через майдани.
Анатолій Вітів: Нема людини, яка не помиляється. Якщо я у своїх діях або бездіяльності зроблю щось, що не буде відповідати інтересам громади, то я, звісно, вибачусь і покаюсь. «Свобода» не була при владі, «Свобода» зараз є тільки в парламенті, але в опозиції. Не думаю, що ми зробили якусь дію, за яку би мені було соромно.
Юрій: Які перспективи завтрашнього студентського мітингу у Луцьку? Студентів відпустять з пар чи вони їх просто прогуляють?
Володимир Бондар: Ми над цим працюємо разом із студентами. І сподіваємося, що акція буде достатньо яскравою і показовою, такою, якою ми зможемо гордитися. На даним момент можемо сказати лише одне: сьогодні ми з Анатолієм Вітівим мали зустріч із ректором Східноєвропейського університету Ігорем Коцаном, який підтвердив європейські прагнення, як власні, так і очолюваного ним вишу. Було сказано, що, безперечно, адміністрація не може ні спонукати студентів до виступів, ні відміняти заняття чи екзамени. Але з розумінням ставиться до потреби студентів брати персональну участь в заходах на європейських майданах, як у Луцьку, так і в інших містах. І жоден студент не постраждає від такої участі.
Анатолій Вітів: Сьогодні о 14:00 буде нарада ректора Східноєвропейського університету з активом студентського самоврядування, де він гарантував задекларувати і донести свою позицію і пояснити студентам, що він не буде чинити жодних перешкод, жодного тиску на студентів, які виходять захищати свої права. Я думаю, що завтра ми зустрінемося з ректором ЛНТУ Віктором Божидарніком та ректорами іншим волинських вузів. Надіємося на повне розуміння і сприяння в нашому поступі в Європу.
Андрій Козюра: Я думаю, що студенти хочуть вчитися саме в Східноєвропейському університеті, а не в Мутноазіатському. Тому вони будуть захищати своє право і ім’я свого університету.
Yavv Розкажіть про економічну доцільність підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Не загальні гасла "буде краще", а конкретну економічну вигоду для України.
Володимир Бондар: Коротко відповісти дуже складно. Безперечно Україна отримає економічні вигоди, хоча їх можна буде відчути в середньостроковій перспективі. Якщо ви розумієте про що я.
Про що конкретно можна говорити вже? Українські підприємства одразу отримають доступ до дешевих європейських кредитів, що дасть їм можливість модернізувати своє виробництво. Українські підприємства змушені будуть привести свою продукцію у відповідність до європейських стандартів, а це дасть можливість вільно конкурувати як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках.
Відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС ми отримаємо реформування судової та правоохоронної системи, яка дасть можливість конкретного захисту, що для наших підприємств є в багатьох випадках вирішальною у продовженні ведення бізнесу.
За браком часу не можу розшифровувати детальніше. Для цього треба окрема розмова. Тому запрошуємо зацікавлених на Майдан.
Romuald Молоді, яка стоїть зараз на Театральному, потрібні прості речі: коробки, клейонка і т.д. Ви допомагаєте їм в цьому чи тільки спілкуєтесь в чатах, надихаючи духовно?
Анатолій Вітів: Ми кожен день зустрічаємося з тими людьми. Вони визначили між собою, хто є керівник. І два їхніх представники входять до Координаційної ради. Всі побутові, організаційні питання ми вирішуємо разом. Рішення на Координаційній раді приймаються шляхом консенсусу. Кожен має своє коло обов’язків. Все, що ви бачили на Майдані, зроблено спільними зусиллями. Але найголовніше – це героїзм тих молодих людей. Звісно, ми закликали і закликаємо на мітинг волинян, всіх, хто мають можливість допомогти, робити це вже. Бо це спільна справа.
Людмила К. Зона вільної торгівлі створює нові можливості насамперед для українського бізнесу. Проте серед активних "майданівців" - політики, студенти, пенсіонери, але - не бізнесмени. Хтось цікавився думкою українських підприємців, чи вони готові до запропонованої в Угоді співпраці з ЄС?
Андрій Козюра: На Майдані були присутні в тому числі і бізнесмени. Двічі активне бізнес-середовище Луцька на своїх автомобілях брало участь у автопробігу. Чим висловлювали своє прагнення жити в Європі. І тому бізнес-середовище за підписання Угоди про асоціацію з ЄС.
Володимир Бондар: Багато наших бізнесменів вже мають нерухомість в Європі, чим підтверджують свою європейську позицію :-)
Журналіст Цікаво, наскільки ви як найбільші луцькі активісти руху за підписання Угоди про асоціацію знайомі із текстом самої угоди. Скажіть, скільки наразі сторінок в офіційно оприлюдненому тексті угоди?
Володимир Бондар: Понад 900.
weroslaw.dulibyth До пана Бондаря. Як ви ставитесь в даній ситуації до позиції пана Ющенка? Чи не залишите ви через тиждень тих студентів сам на сам з владою, міліцією, ректоратом...???
Володимир Бондар: На мене сьогодні ніяк не впливає позиція Ющенка. Вже понад 5 років. Все, що я міг, Віктору Андрійовичу віддав, і позицію його як політичного діяча не розумію і не поділяю.
Михайло Наход Якби ви віднеслися до того, якби вчора на Театральний майдан прийшов Микола Романюк чи Борис Клімчук і попросили б слова для виступу на мітингу?
Анатолій Вітів: Я думаю, що Миколі Ярославовичу народ аплодував би. Щодо Бориса Петровича, то я не думаю, що його би сприймав Майдан. Тому що він вірою і правдою служить Януковичу. І кожне його друге слово у всіх промовах звучить так: «Мій Президент…». Мені соромно, що така людина очолює обласну державну адміністрацію. Після зміни курсу Януковича він повинен був подати у відставку. Можливо, тоді і народ би йому пробачив, хоча маю великий сумнів.
Андрій Козюра: Сьогодні над міською радою вже майорить прапор Європи. І це розпорядження міського голови. Сьогодні о 16:00 скликана позачергова сесія, де кожен депутат, міський голова зможуть не просто висловити свою позицію, а й довести це своїм голосуванням.
Журналіст Чи з'ясувалося, ким були ці молодики, які юрбою приходили на луцький Майдан у суботу?
Володимир Бондар: В більшості ми знаємо навіть їхні прізвища. І будемо вживати заходів по кожному з них.
@nton81 Запитання до Анатолія Вітіва. Що ви думаєте про те, що Юрія Михальчишина засвистали у Львові?
Анатолій Вітів: Інформація, подана засобами масової інформації мера Садового, викривлена. Під час виступу Михальчишина якийсь молодий хлопець почав виривати мікрофон, що й викликало природне обурення.
Майдан – це та площадка, де кожен має право сказати свою позицію, тим більше депутат, обраний у мажоритарному виборчому окрузі Львівщини. Всі знають жорстку і непримиренну позицію Михальчишина щодо теперішньої влади. Влада завжди буде старатися розділити, розсварити, вбити клин. Ми маємо це усвідомлювати. І якщо ми це усвідомимо, то станемо непереможними.
Андрій Козіков Так ви офіційно заявляєте, що Коцан І.Я. офіційно дав згоду на участь студентів у мітингу, який відриває їх від навчального процесу?
Володимир Бондар: Він про це нам сказав особисто 25 листопада о 10:15.
igor_vt Панове, Вам не здається, що шлях у Європу здобувається не на майданах i мiтингах, а у щоденнiй якiснiй працi?
Анатолій Вітів: До того, як прийняти це рішення, ми щоденно працювали. Кожен на своєму робочому місці. Одні навчали дітей, інші працювали на заводі, випускали автобуси, селяни збирали урожай. Але ситуація змінилася. Режим сказав: «Стоп, Європа!». І це обурило людей. І вони вийшли на Майдан. Тому що вони розуміють: щасливе, заможне життя можна побудувати у спільній європейській сім’ї. І ніколи ми його не побудуємо в Митному союзі, де немає прав, де править кліка двох політичних карликів.
Зараз Росія сама просить кредит, 15 мільярдів доларів, у Китаю. Там, як і в Україні, крах економіки. Тому в нас єдиний шлях – у Європу.
Володимир Бондар: Безперечно, Європа не будується одним днем і однією акцією, якою б важливою ця акція не була. Рух у Європу – це щоденна копітка праця усіх людей. Одних – над вдосконаленням законодавства, інших – над розвитком економічної бази, третіх – робота над вдосконаленням власної особистості. Тільки у такому поєднання ми зможемо досягти бажаного результату. В Європу мало хотіти, європейцем треба стати. І для цього треба докласти зусиль, докласти зусиль держави, зусиль суспільства, докласти зусиль кожної людини. Це складно, але це реально. І я переконаний, що цим шляхом ми пройдемо до кінця.
Андрій Козюра: Я прихильник конструктивної роботи і діалогу. І така робота над виконанням вимог для підписання Угоди владою проводилася. Більше того, євроінтеграція – це напрямок, який зафіксований у законі.
Після того, коли влада змінює задекларований курс, порушує закон і декларує, що наше майбутнє в Тайожному союзі, то це розцінюється як плювок в обличчя своєму народу. Тому нічого іншого, як виходити на мітинги, створювати Євромайдани і там захищати свої права людям не залишається.
Між іншим, це право, тобто право на мітинги, походи, демонстрації, є частиною міжнародного законодавства. Це норма Європейської Конвенції прав людини. Тому у спосіб, передбачений європейським законодавством, українці відстоюють своє право на євроінтеграцію.
Конференцію завершено!
В чаті
Online: 0