Чат-конференція з податківцем

19 грудень, 2012, 11:00
Чат-конференція з податківцем
Чат-конференція з податківцем на тему особливостей використання контрольної касової стрічки в електронній формі.

Про переваги електронного звітування через РРО з користувачами касових апаратів спілкуєся начальник відділу контролю за проведенням готівкових розрахунків ДПС у Волинській області Роман Галазюк.

editor Чому тема електронного звітування через РРО з користувачами касових апаратів стала актуальною саме зараз?

Ідея електронного звітування не нова. Посередництвом електронної пошти перед податківцями звітуються платники ПДВ протягом останнього десятиріччя. Це європейські технології. Прийшла пора застосувати цей ефективний досвід подання звітності і для тих представників бізнесу, які у своїй роботі використовують касові апарати.

Основною метою прийняття зазначених норм є створення більш комфортних умов для суб’єктів господарювання.

По-перше, застосування передачі інформації у електронному вигляді до органів ДПС надасть можливість платникам податків зекономити час.

По-друге, це надасть можливість суб’єктам господарювання зменшити витрати на утримання касової техніки за рахунок відсутності необхідності друкування паперової контрольної стрічки та її зберігання протягом 3-х років, у чому більше не буде потреби.

По-третє, використання електронної контрольної стрічки призведе до значного скорочення перевірок платників податків. Ми вважаємо, що більшість наших клієнтів працює чесно і довіряємо їм.

Іван Саврук: Всі розуміють, що з 1 січня 2013 року неможливо відразу перебудувати всі касові апарати під електронну стрічку. Як реально буде впроваджуватися Закон про "РРО-електронна стрічка" з нового року?

Для суб’єктів господарювання існує два способи виконання вимог законодавства:

перший - придбання реєстраторів розрахункових операцій нового покоління, що створюють контрольну стрічку в електронній формі та містять вбудовані модеми;

другий - доопрацювання існуючої касової техніки та приєднання до неї відповідних модемів для передачі звітної інформації.

Обов’язково при придбанні касової техніки консультуватися з представниками центрів сервісного обслуговування РРО.

Volyniaka: Чи відчують якісь зміни чи незручності покупці у магазинах, де встановлені нові касові апарати?

Процес передачі звітності в електронній формі, чи то по дротових, чи бездротовий каналах зв’язку, абсолютно не ускладнить процесу обслуговування покупців. Тим більше не ускладнить роботу продавця.

По завершенню робочого дня закладу після формування фіскального звітного чеку інформація про розрахункові операції, проведені за день, надсилатиметься модемом каналами зв’язку за технологією Національного банку України на сервер ДПС України. Не обов’язково мати в магазині інтернет.

Луцький пацан Для податківців переваги зрозумілі - тотальний контроль за кожним касовим апаратом. А скажіть хоч про якусь користь від нововведення для підприємців?

Я не можу погодитися з тезою про тотальний контроль, оскільки моніторинг звітності про застосування РРО, яка подається в електронній формі до ДПС України. Це нововведення дасть суттєве скорочення кількості перевірок, оскільки податкова щодоби матиме інформацію про всі розрахункові операції по кожному касовому апарату. Тобто сумлінний бізнесмен податкового ревізора в себе на підприємстві може не бачити роками. Крім того, це надасть можливість суб’єктам господарювання зменшити витрати на утримання касової техніки за рахунок відсутності необхідності друкування паперової контрольної стрічки та її обов’язкового зберігання протягом трьох років. А ще звітність РРО в електронному вигляді, окрім сервера ДПС України, за допомогою модему можливо передавати до сервера підприємства, що дасть змогу бізнесу щодоби мати інформацію про всі розрахунки, тим самим покращивши контроль за торгівлею. На підставі цієї звітності менеджери підприємства зможуть планувати потребу у певних товарах для реалізації.

Можу навести приклад: підприємством, яке здійснює реалізацію паливно-мастильних матеріалів на АЗС були встановлені модеми. Вказані модеми передавали інформацію про кожну реалізацію пального, залишки в резервуарах до головного офісу підприємства. Буквально через два тижні працівники переважної більшості АЗС підняли питання перед керівництвом про підвищення їм зарплати. Чому? А тому, що їх позбавили можливості неконтрольовано збувати бензин «на ліво».

Іван Саврук: Не зовсім зрозумів: що таке "надсилатиметься модемом каналами зв’язку за технологією Національного банку України". Якщо це не інтернет - то що це?

Згідно вимог щодо створення контрольної стрічки в електронній формі у реєстраторах розрахункових операцій та модемів для передачі даних, затверджених наказом Міністерства фінансів від 8.10.2012 №1057, каналами передачі інформації є: GSM/GPRS та/або інші дротові чи бездротові канали, що використовуються модемами для передачі інформації до сервера обробки інформації. Ця інформація буде захищена модулем безпеки, який є засобом захисту інформації Національної системи масових електронних платежів (НСМЕП) Національного банку і призначений для реалізації функції захисту інформації від модифікації та перегляду.

editor А чи не вплине це на можливість покупцеві повернути товар?

Жодним чином не вплине. Процедура проведення розрахункових операцій, зокрема і видача коштів за повернений товар, не змінилася.

Підприємець Каліщук Коли податківці реально почнуть штрафувати за те, що я не подаю звіт по касовому апарату в електронній формі?

З 1 січня 2013 року для суб’єктів господарювання стає обов’язковим подання звітності про використання РРО до органів Державної податкової служби в електронному вигляді.

ДПС України усвідомлює, що кожна новація потребує певного адаптаційного періоду. Тому до 1 липня 2013 року органами ДПС не будуть застосовуватися санкції за неподання звітності, пов’язаної із застосуванням РРО по дротових або бездротових каналах зв’язку.

Звертаюся до платників податків з проханням не зволікати з впровадженням цієї новації і своєчасно придбати або модернізувати наявну касову техніку, тому що 30 червня наступить скоро.

Василь: Чи існує підтвердження вдалого виконання передачі електронних контрольних стрічок до органів ДПС?

Згідно Порядку передачі електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів державної податкової служби, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2012 № 1057:

- інформаційний еквайєр надсилає модему підтвердження про отримання та успішне зберігання набору даних;

- модем приймає підтвердження, передає на РРО результат передачі даних;

- у разі невдалого виконання операції (порушення цілісності набору даних під час передачі, неможливість зберігання інформації в базі даних тощо) інформаційний еквайєр повертає модему код помилки. Залежно від коду помилки модем повторює спробу передачі негайно або через заданий час згідно з регламентом передачі даних.

Місцевий: Для передачі інформації про розрахунки буде використовуватись зовнішній модем. Чи буде цей зовнішній модем стандартний для всіх моделей РРО?

Відповідно пп. 3.2. пункту 3 Вимог щодо створення контрольної стрічки в електронній формі у реєстраторах розрахункових операцій та модемів для передачі даних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2012 № 1057 - визначено наступні вимоги до модема (вбудованого або зовнішнього), який використовується з РРО, що друкує паперову контрольну стрічку:

- модем повинен поставлятись (вироблятись) заявником (виробником) відповідної моделі РРО, внесеної до Державного реєстру РРО. В експлуатаційній документації зовнішнього модема повинні бути зазначені моделі РРО, для експлуатації з якими він призначений.

СПД: Чи підлягають опломбуванню зовнішні модеми для передачі даних, що будуть використовуватися з РРО?


Відповідно до п. 3.2 Вимог щодо створення контрольної стрічки в електронній формі у реєстраторах розрахункових операцій та модемів для передачі даних затверджених наказом Міністерства фінансів України 08.10.2012 № 1057 корпус зовнішнього модема повинен мати місця для пломбування та унеможливлювати несанкціонований доступ до складових частин без порушення пломб.

Silver: При ознайомленні з нормативними актами щодо контрольної стрічки в електронній формі виникає нове поняття «інформаційний еквайер», прокоментуйте будь ласка детальніше.

Оскільки в основі системи зберігання і збору державною податковою службою даних від РРО покладено технологію НБУ, то одним із компонентів Системи зберігання і збору даних від РРО до ДПС України за технологією НБУ (далі – Система) є інформаційний еквайер – учасник платіжної системи Національної системи масових електронних платежів (далі – НСМЕП), який надає суб’єктам господарювання послуги з технічної підтримки, інформаційного обслуговування згідно з технологією зберігання і збору даних РРО для ДПС та отримав від НБУ висновок про відповідність зазначеним вимогам та правилам роботи, визначеним НБУ.

Послуги інформаційних еквайерів надаватимуться виробникам касової техніки і центрам сервісного обслуговування (далі – ЦСО). Підключення РРО суб’єктів господарювання та їх первинну реєстрацію в Системі проводитимуть ЦСО. Тому ці процедури не є обтяжливими і не вимагають додаткових зусиль та навичок від користувачів касової техніки.

Інформацію про суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність еквайерів можливо отримати в НБУ та в подальшому буде розміщено на офіційному веб-сайті ДПС України.

Ірина Олексіївна: Яку звітність з 01.01.2013 р. потрібно буде надавати до податкової інспекції: місячну звітність в електронній формі (№ЗВР-1) чи електронні копії розрахункових документів та фіскальних звітних чеків?

Починаючи з 01.01.2013р. Законом України від 06.07.95р. № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" змінено порядок подання звітності. Замість подання звітності на паперових носіях 1 раз на місяць за формою ЗВР-1, передбачено подання в електронному вигляді по дротовим або бездротовим каналам зв’язку

Deo: Як технічно це все відбуватиметься? По аналогії з відправкою звітності? Ми маємо електронною поштою надсилати щодня Z-звіт ? А на яку адресу, НБУ? І також будуть приходити підтверджуючи квитанції?

Інформація про використання РРО передаватиметься до органів державної податкової служби не електронною поштою, як інша звітність платників податків, а на базі технології, розробленої Національним банком України відповідно до затвердженого наказом Мінфіна України від 08.10.2012 №1057 Порядку передачі електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв’язку до органів державної податкової служби. Технічні питання передачі даних регулюються документом «НСМЕП. Супутні проекти. Технологія зберігання і збору даних РРО для ДПС». Протокол передачі інформації, який погоджено Державною податковою службою України та Національним банком України.

Валентина Яким чином буде захищено звітність про використання РРО до органів ДПС?

Технологія генерації ключів найсучасніша, з використанням так званого блоку АГВЧ (апаратного генератора випадкових чисел). Повторити послідовність символів практично неможливо, бо це залежить і від температури в приміщенні, і від освітлення, і від радіоактивного фону тощо. Для того щоб зламати такий ключ, знадобиться щонайменше 100 років, тоді як термін дії ключа становить один рік.

* * *

На завершення чат-конференції хочу зауважити: під час впровадження цієї новації ДПС обіцяє максимально інформувати про всі нюанси застосування цього закону як на веб-сайті ДПС області, так і під час семінарів й зустрічей з бізнесом. Ми багато чуємо про комфорт у стосунках бізнесу і податкової, а ця новація – це ще один крок до дистанційного спілкування. Такий формат стосунків вже на собі випробувала Європа. Будемо сподіватися, що і ми будемо гідні європейських стандартів обслуговування платників податків.
І з прийдешніми новорічно-різдвяними святами усіх!

Конференцію завершено!

В чаті
Online: 0