Чат-конференція з Олегом Рибачуком
14 грудень, 2012, 15:00
Громадський діяч, один з лідерів Помаранчевої революції, екс-віце-прем’єр-міністр з питань європейської інтеграції, ініціатор руху ЧЕСНО Олег Рибачук 14 грудня взяв участь у чат-конференції інтернет-видання ВолиньPost.
KotDaVinchi Як вам Луцьк? Ви тут часто буваєте?
Луцьк для себе я відкрив в рамках розгортання кампанії ЧЕСНО. Це було взимку цього року вперше. Після цього я був тут ще 3-4 рази. Рік тому я перед розгортанням кампанії ЧЕСНО навчився кермувати авто. Тому в Луцьк я приїжджаю сам за кермом. В тому числі привозив своїх колег із Києва. Ця поїздка була викликом. Тому що вчора всі мої друзі не радили мені взагалі виїздити з дому через погоду. В Києві надзвичайний стан, новини – як вісті з фронту. Але я доїхав вчора просто чудово.
Юрій Моклиця Доброго дня. Пане Олеже, скажіть, будь ласка, незалежно від результатів виборів по мажоритарних округах, які існують реальні механізми впливу на депутатів-мажоритарників? Як можна змусити депутатів виконувати програму і як можна про це заявити у разі виконання чи невиконання? Дякую.
Ми зробили багато чого для того, щоб полегшити це завдання для виборців. Ми, рух ЧЕСНО, створили ці інструменти впливу. Є Чеснометр, який має профілі депутатів і який доповнюється і змінюється. Є сайт Владометр, який фіксує обіцянки політиків і стан їх виконання. Є ряд громадських рухів наших партнерів і друзів, зокрема рух ВІДСІЧ, який продемонстрував українцям, як можна впливати або реагувати на негідну поведінку своїх депутатів.
І є приклад останніх виборів, коли депутати від влади соромилися йти під символікою Партії регіонів на мажоритарні округи. Тому при такому настрої виборця і такій поведінці депутатів впливати зараз на депутатів значно простіше. Бо зокрема інтернет не втрачає пам’яті.
Volyniaka Мене дивує, чому депутатів-позафракційників називають "тушками". Проясність особливості парламентської термінології. Адже тушки - це ті, які перейшли від одних до інших, а не ті, які якось, які і інші, голосують.
Так, цю тему у Фейсбуці підняла Ірина Бекешкина, фонд Демініціатив. Напевне, тут краще орієнтуються виборці. Адже на багатьох округах незалежні депутати йшли до влади під відверто опозиційними прапорами і, наприклад, на Львівщині ці депутати говорили, що вони за жодних обставин не приєднаються до Партії регіонів. Тому якщо такі депутати поміняли політичну позицію, то їх можна називати тушками. Ну, а інших, напевно, поки ні.
o_tsymbaliuk Пане Олеже, якими соціальними мережами користуєтеся. Які найбільш зручні для вас у користуванні і чому?
Я активний користувач Фейсбуку. Давно маю 5 тисяч друзів. І більше тисячі людей підписалися. А Твітером чи Однокласниками поки не бачу сенсу користуватися. Фейсбук переживає певну кризу для мене. Тому що часто в коментарях «працюють» боти, для яких немає жодного сенсу аргументована дискусія. Я свідомо не виключаю з друзів таких людей, як Чаленко і деяких інших представників «руского міра», регіоналів, бо інакше спілкування у Фейсбуці перетворюється у ілюзію одностайності і однодумства.
Тетяна Грішина Наш губернатор часто згадує історію про молодого Ющенка, який переживав, що про нього пишуть у The Financial Times. Чи дійсно екс-президент такий вразливий і назвіть ТОП-5 найбільш товстошкірих політиків в Україні на вашу думку.
Скоріше за все, пан Клімчук має на увазі публікації у The Financial Times про Ющенка-банкіра і про зловживання з резервами Національного банку. Віктор Ющенко дійсно боляче реагував на ці публікації, тому що він насправді був улюбленцем української преси та й західної теж. Саме західна преса назвала його українським політиком з голлівудською зовнішністю. І тому відверто критичні і недружні публікації міжнародної західної преси для Ющенка були несподіваними.
Але формулу, яку собі вивів зараз Віктор Ющенко, я не підтримую. Віктор Ющенко зараз у всьому звинувачує журналістів. Ніби вони залишили його одного, що вони заангажовані. Він дозволяє собі розмовляти з журналістами відверто неприпустимим тоном. У цьому він дослухався порад Клімчука і став більш товстошкірим.
Найтовстошкіріший у нас Янукович. Потім – Мікола Яничь. А тепер буде і Рибак. Якщо говорити про класику жанру, із тих, хто вже пішов, то це Литвин. Більш непотрібного політика Україні важко уявити. Загалом більшість політиків вивели собі захисну формулу: всі журналісти, які їх критикують – продажні і заангажовані, хвалять – об’єктивні, розумні і незалежні.
andriy.luchyk Сьогодні мене запитали: "Знаєш, хто такий Рибачук?". Я замислився, а й справді... З якою роллю у суспільстві нині Ви себе позиціонуєте: громадський діяч, політик, євроінтегратор?
Як я себе позиціоную насправді найменш цікавить. Тому що, якщо я кажу про це позиціонування, то це тільки моя думка. В мене є певна репутація, з якою я можу бути згодний і не згодний. 90% свого часу, енергії і досвіду я віддаю громадській діяльності, включно з питаннями європейської інтеграції, міжнародної політики. 10% працюю як незалежний директор, член наглядових рад великих західних компаній.
Olha Buzuluk У багатьох інтерв’ю ви говорите про українські цінності, які мають завжди бути на першому плані. Які ці цінності для вас? Які головні з них для кожного з нас, українців, на вашу думку?
Цінності, які головні для українців я знаю, бо є така наука – соціологія =)
Найбільшою цінністю для українців є відчуття безпеки у широкому розумінні цього слова. Тобто українцям притаманний дефіцит безпеки. Маю на увазі впевненість у завтрашньому дні, страх за дітей, за здоров’я, за незабезпечену старість і страх перед будь-якими змінами.
Іншою цінністю, притаманною всім українцям, є доброзичливість. Як правило, нації, які намагалися знищити, закриваються у собі, а українці навпаки – відкрилися світу, щоб зберегтися як нація. Це дуже глибоко аналізувалося.
Для мене особисто дуже важливим є можливість займатися саме тим, у що я вірю і що ціную. Я не можу бути популістом-політиком. Не можу досягати компромісів із власною совістю :=)
Volyniaka Нещодавно "Дзеркало тижня" написало про те, що у кількох областях Янукович може поміняти губернаторів. В тому числі і на Волині. Ви щось про це знаєте? Чи реально Клімчука можуть невдовзі змінити?
В мене немає жодних сумнівів, що буде змінено ряд губернаторів, силовиків по всій Україні. І це робиться саме за результатами парламентських виборів. Чи попадає в цей список пан Клімчук мені невідомо.
veselka Як ви гадаєте (прогнозуєте), нинішній склад Верховної Ради зможе продуктивно працювати чи тільки побільшає конфліктів, блокувань та бійок?
Ні, я не вірю у здатність і навіть бажання нинішнього складу Верховної Ради саме працювати продуктивно. Для мене зрозуміло, що у Верховній Раді вже почалися наступні перегони – президентські.
Світлана_М.: Як вам перші дні роботи парламенту? Схвалюєте дії "Свободи?"
Перші дні роботи парламенту дуже передбачувані. Дії «Свободи» викликають захват широких мас і відверте розчарування тих, хто насправді розуміє, яким має бути парламент.
Volyniaka: Дайте оцінку кожному з депутатів-мажоритарників, які виграли на Волині. Вони чесно виграли? Що ви думаєте про їх роботу у парламенті? Не сачкуватимуть?
Загалом я впевнений, що традиційно опозиційно налаштована Волинь стала жертвою домовленостей опозиції і влади. Тому опозиція не виставила жодного сильного кандидата проти тих самовисуванців, які безперешкодно пройшли вибори і представляють волинян у Верховній Раді. Відповідно голосувати вони будуть так, як підкаже їм їхній бізнес-інтерес, себто за владу.
Богдана Стельмах Пане Олеже, в інтернет-спільності ставлення до руху ЧЕСНО неоднозначне, і швидше негативне, ніж позитивне... Чим ви можете пояснити цей факт і чи продовжуватиме рух діяльність далі? Якщо так - у якому напрямку? Дякую!
В інтернет-спільноті немає позитивного ставлення ні до кого, ні до чого. Майже кожен активний фейсбучник в захваті тільки від себе, незалежно від досвіду критикує всіх і вся, ніколи не може повірити в те, що можна робити щось у відповідності із задекларованими цілями, тобто шукає подвійне дно.
Найстрашніше відбувається, коли ви успішний. Тобто коли ви досягаєте цілей, які задекларували, і продовжуєте діяти інакше, ніж від вас скептично очікували. Рух ЧЕСНО не є виключенням. Якщо проаналізувати всі попередньо висловлені підозри, звинувачення, застереження і реальність, то буде повне неспівпадіння. І це особливо обурює інтернет-спільноту :=)
tan4ik Чому у парламент пройшло так багато НЕЧЕСНИХ депутатів? На вашу думку, чи нормально нині діє опозиція?
В парламент пройшов 331 недоброчесний депутат. В попередньому парламенті таких було 450. Очевидно, що ми маємо багато потенційних порушників у нинішньому парламенті, але маємо і шанс, що ті, хто були порушниками у минулому, зміняться на краще.
Приклад: голосування власними картками, яке стало нормою для всіх попередніх скликань. Я не уявляю, щоб опозиціонери могли зараз голосувати за себе і за «того хлопця». Відповідно рука Чечетова може відсохнути. Теж саме і про тушки. Політична зрада теж була чимось звичним раніше. Багато потенційних зрадників після першого дня роботи Верховної Ради мали безсонну ніч. І недаремно.
Olha Buzuluk У XXI ст. двома головними трендами розвитку суспільства стають глобалізація та ідентичність. З появою глобалізації людство повинно перестати мислити економічними термінами, натомість важливого значення набуває якість життя кожної людини, екологічна безпека, культурна самобутність і відкритість. Яким є місце України в цих процесах - процесах глобалізації? Як зберегти ідентичність? І де Україна перебуває сьогодні?
Україна сьогодні перебуває у завершальній фазі пострадянського животіння. Янукович, Азаров і Рибак – останні із совкових могікан. Відповідно у нас відбуваються дуже цікаві процеси, характерні для країн, які переходять з однієї якості в іншу.
Я дуже добре відчуваю це саме в громадянському суспільстві, де народжуються візії України майбутнього, де формується світогляд українців, які не пам’ятають радянські часи, де безкоштовні wi-fi зони покривають цілі міста, де монополія влади на інформацію вчисту програє новим медіа, а українська економіка є надзвичайно відкритою для світової, де радянська інфраструктура доживає останні роки і потребує докорінних змін.
І тому в Україні буде будуватися все, що є найсучаснішим з точки зору технологій, стандартів і підходів. Наприклад, 20 років тому я будував будинок зі старої доброї цегли, дах – з металочерепиці, яка тоді була. І, відповідно, всі інші будматеріали і технології, які я тоді використовував, зараз є повністю морально застарілими. Я не збираюся міняти цей будинок. В ньому можна жити ще довго і щасливо. Але поруч на моїх очах зростають зовсім інші будинки, з сучасною теплоізоляцією, плануванням, дизайном, надзвичайно красиві і зручні для проживання.
Тетяна Грішина Президент Кучма казав, що Україна, так сказать, - не Росія. А ви можете назвати прізвища конкретних людей в Україні і конкретні дії, які роблять українську політику, манеру ведення бізнесу тощо схожою до російського?
Приклад таких недолугих політиків – Вадим Колесніченко, популяризатор «руского міра» і усіляких митних союзів. Князь тьми, лідер антиУкраїнського вибору Віктор Медведчук. Петро Симоненко і компанія. Стиль Віктора Януковича, «преславутая вертикаль власти». І загалом «команда моладасті нашей» - Нікалая Яничя, Рибака. А от з бізнесу – фан-клуб «РосУкрЕнерго». Такі приклади можна ще наводити.
KotDaVinchi Табалови пройшли критерії ЧЕСНО?
Батько – ні, а по сину аналітики не знайшли невідповідностей у відкритих джерелах. Як відомо, син керував обласним штабом «Фронту Змін».
editor Я пам"ятаю, саме ви представляли у Луцьку у 2005 році нового волинського губернатора Володимира Бондаря. Не кажу саме про Бондаря, але... Чи є люди з вашої колишньої помаранчевої команди, за яких вам зараз соромно?
Питання неправильно сформульоване: Чи є люди, за яких не соромно? :=)
Насправді є такі, за яких і не соромно. Але це не представники «верхніх ешелонів».
Світлана_М. Тобто всіх російських політиків вважаєте недолугими? Вас запитати про політиків, які роблять нас схожими на Росію, а ви про недолугих колеснічеників і медведчуків стали говорити....
Тут «недолугими» було названо саме тих, кого я, власне, озвучив. Але формулу Путін-Медведєв як аналог двоголового російського орла я сприймаю дуже іронічно.
editor Ви були віце-прем"єром з питань євроінтеграції. Можете пригадати свої успіхи у цьому напрямку? Чи інтегрувалися ми тоді в Європу хоч трохи? Я не про те, що Європа в принципі готова була нас прийняти, а чи МИ зробили щось?
Насправді основним моїм досягненням було підписання плану дій Україна – ЄС, створення системи євроінтеграційних структур на рівні Кабінету міністрів, міністерств, обласних адміністрацій. Мені не вдалося переконати власний уряд у необхідності створити комітет європейської інтеграції за зразком польського комітету і не вдалося залучити у структури українців із західною освітою. Тому що кадровики Кабміну, які працювали ще при Щербицькому, мали величезний досвід і терпіння :-)
Dmytro: Скажіть, будь ласка, яке майбутнє руху ЧЕСНО в Україні вцілому і на Волині зокрема?
Я б хотів, щоб принципи діяльності руху ЧЕСНО стали буденною традицією у стосунках суспільства і влади. Щоб це не було якоюсь ієрархічною, керованою з Києва, структурою, а змогло стати розгалуженою широкою мережею громадян-активістів, яка б міцно тримала у своїх руках віжки контролю за владою.
Volyniaka: Як ви святкували День Свободи цьогоріч? Чи після того як вас Ющенко звільнив, це для вас не свято?
Підписання моєї заяви про звільнення, яка більше півроку пролежала на столі у Віктора Ющенка, безумовно є святом свободи для мене :=)
У День Свободи ми традиційно зустрічаємося з друзями. Без телекамер і піар-консультантів.
Тетяна Грішина: Щойно їхала в маршрутці, і два діда дискутували про те, хто здав Волинь чотирьом мішкам грошей. Один переконував, що молодь, бо вона наївна. А ви як думаєте?
На нинішніх виборах була зафіксована найнижча явка молоді – 18%. Це по всій країні, Волинь – не виняток. На мою думку, Волинь здала, а точніше продала опозиція, не виставивши на мажоритарних округах гідних кандидатів, хоча таких було достатньо.
Volyniaka: Все-таки, будете повертатися в політику?
Це найчастіше питання. Я впевнений: те, чим займаюся, є значно ефективнішою і дієвішою політикою, ніж моє членство у якійсь партії, посада чи наявність депутатського мандату. Ми змінюємо правила у вищій політичній лізі, які за інших умов політиками б не мінялися.
Світлана_М.: Ви такий стильний чоловік ;) Чи велике має значення для вас у що одягнений співрозмовник? (Маю на увазі стиль, вартість, бренди)
Я не є людиною «брендовою». Надаю перевагу зручним речам. Я відвертий прихильник стилю «кежуал». Є змога бути не в краватці – я такий шанс не пропущу.
Як і для багатьох, для мене важливо, щоб людина, з якою я маю справу, володіла гарним смаком у всьому, не лише в одязі :=)
Volyniaka: Чи були плани, аби рух ЧЕСНО переріс у політичну партію?
Ні, таких планів не було. З самого початку про це було заявлено. Успіх і довіра до руху ЧЕСНО базуються на тому, що рух є в першу чергу незаангажованим і об’єктивним в оцінці політиків.
veselka Яка ваша найбільша мрія?
У мене завжди була пересторога – не стати у всьому депутатом. Себто не говорити, як депутат, не діяти, як депутат, не вести спосіб життя депутата. І ця моя мрія стала реальністю :=)
Olha Buzuluk Олександр Сушко, голова правління фонду Відродження, вважає: «У 2015 році вести мову про Угоду про асоціацію з ЄС буде пізно. Вона буде підписана наступного року, або не буде підписана ніколи». А ви як думаєте?
Я практично згоден з таким аналізом. Для мене важливо, щоб європейська перспектива була не чимось абстрактним і недосяжним. Наступні президентські вибори виграє та людина, яка переконає українців у своїй спроможності стати першим по-справжньому європейським лідером Незалежної України (прохання до Віктора Фьодоровича не перейматися).
Угода має бути підписана. Угода передбачає чіткі зобов’язання української влади, які мають бути виконані. І наявність такої угоди буде найкращою мотивацією для формування в Україні справжніх європейських політичних сил.
Тетяна Грішина Скільки судових позовів було до ЧЕСНО щодо правдивості опублікованої інформації і які результати судів?
Практично жодного. Є один позов представника опозиції проти координатора ЧЕСНО в Хмельницькому, який, за оцінками наших юристів, не має судової перспективи.
o_tsymbaliuk В якій країні ви найбільше любите бувати? Назвіть прибилзно 5 країн, куди має обов"язково з"їздити кожен українець :)
Я б хотів, щоб кожен українець побував у своїх європейських сусідів, у тих країнах, які ще 20 років тому належали до соціалістичного табору. Щоб переконатися у тому, що «ето двє большиє разніци», як кажуть в Одесі.
Мені дуже подобається Любляна, Прага, Будапешт.
Volyniaka: Розкрийте якийсь секрет Майдану. Он якось хтось розповідав, що Ющенка вмовляли перший раз приїхати на Майдан. Це правда? І що ще ховали тоді від людей?
Найбільший «секрет» Майдану в тому, що Майдан не є продуктом політтехнологів і не є результатом змови Сороса, Брюселю і Вашингтону.
У перший день Майдану впевненості у тому, що його підтримають кияни в штабі не було. Була надія, але не впевненість і не планування. Майдан отримав підтримку киян досить несподівано для політтехнологів і штабістів. І лише тоді вони почали думати про те, яким чином підтримати це піднесення. Звідси й ідея з постійно діючою сценою, артистами, трансляцією, наметами й усім іншим.
Віталій Кроцюк: На вашу думку, Янукович передусім тупий чи нахабний? Бо от кажуть як він строїть схєми і мільярдами краде для себе і сім"ї. Але це якось не узгоджується з його образом такого собі тупуватого мужлана, який не знає що таке круасани і які є в Україні області. Ви ближче до тих сфер, яка у вас думка? От суто про Януковича як про людину.
Я провів багато годин у розмовах з Януковичем, коли став главою Секретаріату Президента. Коротке враження: Януковича не можна назвати легким для маніпуляцій, він дуже прагматична людина, любить розповідати про своє сирітське дитинство, життя у дитячому будинку, виховання бабцею. Він суттєво виріс як публічний політик після справжніх кампаній, коли він виступав на багатолюдних мітингах як лідер опозиції. Янукович повністю деградував і втратив всі набуті якості публічного політика, ставши Президентом.
Але добре поінформовані джерела стверджують: найважливіші для країни питання Янукович приймає таки особисто, довіряючи своїм найближчим соратникам – партнерам по бізнесу, зокрема Ринату Ахметову.
Світлана_М.: Яку політичну долю можна прогнозувати Королевській і Шевченку? І взагалі на скільки вони попали?
Можна досить точно порахувати наскільки попали спонсори Королевської (а злі язики прямо знущаються над Ахметовим). Заяву Королевської про те, що вона висуває свою кандидатуру на посаду Президента без саркастичної посмішки сприймати важко.
Доля технічного квазі-опозиційного проекту «Україна Вперед!» говорить про суттєве зростання свідомості українського виборця, як і програш великих грошових мішків на багатьох мажоритарних округах.
Світлана_М.: Порадьте книжку, яка змінила щось у вашому світогляді останнім часом? Взагалі маєте час читати?
Я перейшов переважно на електронні книжки, які завантажую у свій ай-пед першого покоління. Читав значно більше, коли користувався громадським транспортом (маршрутка, метро) дорогою на роботу. Останній рік сів за кермо автівки. Читаю переважно в літаках і у вихідні. Маю звичку читати декілька книг паралельно. Намагаюся обов’язково, щоб одна або дві книги були англійською. Багато інформації отримую зі стрічки новин у Фейсбуці. Намагаюся дивитися «велике кіно». Давно не був у театрі.
Тетяна Грішина На скільки часу вистачить "Свободі" запалу у ВР? Як довго протримається цей парламент?
Не робив би великі ставки на те, що цей парламент досидить до кінця свого терміну.
«Свободі» потрібно втриматися перед спокусою нарощування дешевого і популістського рейтингу, якщо вона не хоче стати класичним представником крайньо правої партії, яку традиційно підтримує 3-5% виборців.
KotDaVinchi Як вам Луцьк? Ви тут часто буваєте?
Луцьк для себе я відкрив в рамках розгортання кампанії ЧЕСНО. Це було взимку цього року вперше. Після цього я був тут ще 3-4 рази. Рік тому я перед розгортанням кампанії ЧЕСНО навчився кермувати авто. Тому в Луцьк я приїжджаю сам за кермом. В тому числі привозив своїх колег із Києва. Ця поїздка була викликом. Тому що вчора всі мої друзі не радили мені взагалі виїздити з дому через погоду. В Києві надзвичайний стан, новини – як вісті з фронту. Але я доїхав вчора просто чудово.
Юрій Моклиця Доброго дня. Пане Олеже, скажіть, будь ласка, незалежно від результатів виборів по мажоритарних округах, які існують реальні механізми впливу на депутатів-мажоритарників? Як можна змусити депутатів виконувати програму і як можна про це заявити у разі виконання чи невиконання? Дякую.
Ми зробили багато чого для того, щоб полегшити це завдання для виборців. Ми, рух ЧЕСНО, створили ці інструменти впливу. Є Чеснометр, який має профілі депутатів і який доповнюється і змінюється. Є сайт Владометр, який фіксує обіцянки політиків і стан їх виконання. Є ряд громадських рухів наших партнерів і друзів, зокрема рух ВІДСІЧ, який продемонстрував українцям, як можна впливати або реагувати на негідну поведінку своїх депутатів.
І є приклад останніх виборів, коли депутати від влади соромилися йти під символікою Партії регіонів на мажоритарні округи. Тому при такому настрої виборця і такій поведінці депутатів впливати зараз на депутатів значно простіше. Бо зокрема інтернет не втрачає пам’яті.
Volyniaka Мене дивує, чому депутатів-позафракційників називають "тушками". Проясність особливості парламентської термінології. Адже тушки - це ті, які перейшли від одних до інших, а не ті, які якось, які і інші, голосують.
Так, цю тему у Фейсбуці підняла Ірина Бекешкина, фонд Демініціатив. Напевне, тут краще орієнтуються виборці. Адже на багатьох округах незалежні депутати йшли до влади під відверто опозиційними прапорами і, наприклад, на Львівщині ці депутати говорили, що вони за жодних обставин не приєднаються до Партії регіонів. Тому якщо такі депутати поміняли політичну позицію, то їх можна називати тушками. Ну, а інших, напевно, поки ні.
o_tsymbaliuk Пане Олеже, якими соціальними мережами користуєтеся. Які найбільш зручні для вас у користуванні і чому?
Я активний користувач Фейсбуку. Давно маю 5 тисяч друзів. І більше тисячі людей підписалися. А Твітером чи Однокласниками поки не бачу сенсу користуватися. Фейсбук переживає певну кризу для мене. Тому що часто в коментарях «працюють» боти, для яких немає жодного сенсу аргументована дискусія. Я свідомо не виключаю з друзів таких людей, як Чаленко і деяких інших представників «руского міра», регіоналів, бо інакше спілкування у Фейсбуці перетворюється у ілюзію одностайності і однодумства.
Тетяна Грішина Наш губернатор часто згадує історію про молодого Ющенка, який переживав, що про нього пишуть у The Financial Times. Чи дійсно екс-президент такий вразливий і назвіть ТОП-5 найбільш товстошкірих політиків в Україні на вашу думку.
Скоріше за все, пан Клімчук має на увазі публікації у The Financial Times про Ющенка-банкіра і про зловживання з резервами Національного банку. Віктор Ющенко дійсно боляче реагував на ці публікації, тому що він насправді був улюбленцем української преси та й західної теж. Саме західна преса назвала його українським політиком з голлівудською зовнішністю. І тому відверто критичні і недружні публікації міжнародної західної преси для Ющенка були несподіваними.
Але формулу, яку собі вивів зараз Віктор Ющенко, я не підтримую. Віктор Ющенко зараз у всьому звинувачує журналістів. Ніби вони залишили його одного, що вони заангажовані. Він дозволяє собі розмовляти з журналістами відверто неприпустимим тоном. У цьому він дослухався порад Клімчука і став більш товстошкірим.
Найтовстошкіріший у нас Янукович. Потім – Мікола Яничь. А тепер буде і Рибак. Якщо говорити про класику жанру, із тих, хто вже пішов, то це Литвин. Більш непотрібного політика Україні важко уявити. Загалом більшість політиків вивели собі захисну формулу: всі журналісти, які їх критикують – продажні і заангажовані, хвалять – об’єктивні, розумні і незалежні.
andriy.luchyk Сьогодні мене запитали: "Знаєш, хто такий Рибачук?". Я замислився, а й справді... З якою роллю у суспільстві нині Ви себе позиціонуєте: громадський діяч, політик, євроінтегратор?
Як я себе позиціоную насправді найменш цікавить. Тому що, якщо я кажу про це позиціонування, то це тільки моя думка. В мене є певна репутація, з якою я можу бути згодний і не згодний. 90% свого часу, енергії і досвіду я віддаю громадській діяльності, включно з питаннями європейської інтеграції, міжнародної політики. 10% працюю як незалежний директор, член наглядових рад великих західних компаній.
Olha Buzuluk У багатьох інтерв’ю ви говорите про українські цінності, які мають завжди бути на першому плані. Які ці цінності для вас? Які головні з них для кожного з нас, українців, на вашу думку?
Цінності, які головні для українців я знаю, бо є така наука – соціологія =)
Найбільшою цінністю для українців є відчуття безпеки у широкому розумінні цього слова. Тобто українцям притаманний дефіцит безпеки. Маю на увазі впевненість у завтрашньому дні, страх за дітей, за здоров’я, за незабезпечену старість і страх перед будь-якими змінами.
Іншою цінністю, притаманною всім українцям, є доброзичливість. Як правило, нації, які намагалися знищити, закриваються у собі, а українці навпаки – відкрилися світу, щоб зберегтися як нація. Це дуже глибоко аналізувалося.
Для мене особисто дуже важливим є можливість займатися саме тим, у що я вірю і що ціную. Я не можу бути популістом-політиком. Не можу досягати компромісів із власною совістю :=)
Volyniaka Нещодавно "Дзеркало тижня" написало про те, що у кількох областях Янукович може поміняти губернаторів. В тому числі і на Волині. Ви щось про це знаєте? Чи реально Клімчука можуть невдовзі змінити?
В мене немає жодних сумнівів, що буде змінено ряд губернаторів, силовиків по всій Україні. І це робиться саме за результатами парламентських виборів. Чи попадає в цей список пан Клімчук мені невідомо.
veselka Як ви гадаєте (прогнозуєте), нинішній склад Верховної Ради зможе продуктивно працювати чи тільки побільшає конфліктів, блокувань та бійок?
Ні, я не вірю у здатність і навіть бажання нинішнього складу Верховної Ради саме працювати продуктивно. Для мене зрозуміло, що у Верховній Раді вже почалися наступні перегони – президентські.
Світлана_М.: Як вам перші дні роботи парламенту? Схвалюєте дії "Свободи?"
Перші дні роботи парламенту дуже передбачувані. Дії «Свободи» викликають захват широких мас і відверте розчарування тих, хто насправді розуміє, яким має бути парламент.
Volyniaka: Дайте оцінку кожному з депутатів-мажоритарників, які виграли на Волині. Вони чесно виграли? Що ви думаєте про їх роботу у парламенті? Не сачкуватимуть?
Загалом я впевнений, що традиційно опозиційно налаштована Волинь стала жертвою домовленостей опозиції і влади. Тому опозиція не виставила жодного сильного кандидата проти тих самовисуванців, які безперешкодно пройшли вибори і представляють волинян у Верховній Раді. Відповідно голосувати вони будуть так, як підкаже їм їхній бізнес-інтерес, себто за владу.
Богдана Стельмах Пане Олеже, в інтернет-спільності ставлення до руху ЧЕСНО неоднозначне, і швидше негативне, ніж позитивне... Чим ви можете пояснити цей факт і чи продовжуватиме рух діяльність далі? Якщо так - у якому напрямку? Дякую!
В інтернет-спільноті немає позитивного ставлення ні до кого, ні до чого. Майже кожен активний фейсбучник в захваті тільки від себе, незалежно від досвіду критикує всіх і вся, ніколи не може повірити в те, що можна робити щось у відповідності із задекларованими цілями, тобто шукає подвійне дно.
Найстрашніше відбувається, коли ви успішний. Тобто коли ви досягаєте цілей, які задекларували, і продовжуєте діяти інакше, ніж від вас скептично очікували. Рух ЧЕСНО не є виключенням. Якщо проаналізувати всі попередньо висловлені підозри, звинувачення, застереження і реальність, то буде повне неспівпадіння. І це особливо обурює інтернет-спільноту :=)
tan4ik Чому у парламент пройшло так багато НЕЧЕСНИХ депутатів? На вашу думку, чи нормально нині діє опозиція?
В парламент пройшов 331 недоброчесний депутат. В попередньому парламенті таких було 450. Очевидно, що ми маємо багато потенційних порушників у нинішньому парламенті, але маємо і шанс, що ті, хто були порушниками у минулому, зміняться на краще.
Приклад: голосування власними картками, яке стало нормою для всіх попередніх скликань. Я не уявляю, щоб опозиціонери могли зараз голосувати за себе і за «того хлопця». Відповідно рука Чечетова може відсохнути. Теж саме і про тушки. Політична зрада теж була чимось звичним раніше. Багато потенційних зрадників після першого дня роботи Верховної Ради мали безсонну ніч. І недаремно.
Olha Buzuluk У XXI ст. двома головними трендами розвитку суспільства стають глобалізація та ідентичність. З появою глобалізації людство повинно перестати мислити економічними термінами, натомість важливого значення набуває якість життя кожної людини, екологічна безпека, культурна самобутність і відкритість. Яким є місце України в цих процесах - процесах глобалізації? Як зберегти ідентичність? І де Україна перебуває сьогодні?
Україна сьогодні перебуває у завершальній фазі пострадянського животіння. Янукович, Азаров і Рибак – останні із совкових могікан. Відповідно у нас відбуваються дуже цікаві процеси, характерні для країн, які переходять з однієї якості в іншу.
Я дуже добре відчуваю це саме в громадянському суспільстві, де народжуються візії України майбутнього, де формується світогляд українців, які не пам’ятають радянські часи, де безкоштовні wi-fi зони покривають цілі міста, де монополія влади на інформацію вчисту програє новим медіа, а українська економіка є надзвичайно відкритою для світової, де радянська інфраструктура доживає останні роки і потребує докорінних змін.
І тому в Україні буде будуватися все, що є найсучаснішим з точки зору технологій, стандартів і підходів. Наприклад, 20 років тому я будував будинок зі старої доброї цегли, дах – з металочерепиці, яка тоді була. І, відповідно, всі інші будматеріали і технології, які я тоді використовував, зараз є повністю морально застарілими. Я не збираюся міняти цей будинок. В ньому можна жити ще довго і щасливо. Але поруч на моїх очах зростають зовсім інші будинки, з сучасною теплоізоляцією, плануванням, дизайном, надзвичайно красиві і зручні для проживання.
Тетяна Грішина Президент Кучма казав, що Україна, так сказать, - не Росія. А ви можете назвати прізвища конкретних людей в Україні і конкретні дії, які роблять українську політику, манеру ведення бізнесу тощо схожою до російського?
Приклад таких недолугих політиків – Вадим Колесніченко, популяризатор «руского міра» і усіляких митних союзів. Князь тьми, лідер антиУкраїнського вибору Віктор Медведчук. Петро Симоненко і компанія. Стиль Віктора Януковича, «преславутая вертикаль власти». І загалом «команда моладасті нашей» - Нікалая Яничя, Рибака. А от з бізнесу – фан-клуб «РосУкрЕнерго». Такі приклади можна ще наводити.
KotDaVinchi Табалови пройшли критерії ЧЕСНО?
Батько – ні, а по сину аналітики не знайшли невідповідностей у відкритих джерелах. Як відомо, син керував обласним штабом «Фронту Змін».
editor Я пам"ятаю, саме ви представляли у Луцьку у 2005 році нового волинського губернатора Володимира Бондаря. Не кажу саме про Бондаря, але... Чи є люди з вашої колишньої помаранчевої команди, за яких вам зараз соромно?
Питання неправильно сформульоване: Чи є люди, за яких не соромно? :=)
Насправді є такі, за яких і не соромно. Але це не представники «верхніх ешелонів».
Світлана_М. Тобто всіх російських політиків вважаєте недолугими? Вас запитати про політиків, які роблять нас схожими на Росію, а ви про недолугих колеснічеників і медведчуків стали говорити....
Тут «недолугими» було названо саме тих, кого я, власне, озвучив. Але формулу Путін-Медведєв як аналог двоголового російського орла я сприймаю дуже іронічно.
editor Ви були віце-прем"єром з питань євроінтеграції. Можете пригадати свої успіхи у цьому напрямку? Чи інтегрувалися ми тоді в Європу хоч трохи? Я не про те, що Європа в принципі готова була нас прийняти, а чи МИ зробили щось?
Насправді основним моїм досягненням було підписання плану дій Україна – ЄС, створення системи євроінтеграційних структур на рівні Кабінету міністрів, міністерств, обласних адміністрацій. Мені не вдалося переконати власний уряд у необхідності створити комітет європейської інтеграції за зразком польського комітету і не вдалося залучити у структури українців із західною освітою. Тому що кадровики Кабміну, які працювали ще при Щербицькому, мали величезний досвід і терпіння :-)
Dmytro: Скажіть, будь ласка, яке майбутнє руху ЧЕСНО в Україні вцілому і на Волині зокрема?
Я б хотів, щоб принципи діяльності руху ЧЕСНО стали буденною традицією у стосунках суспільства і влади. Щоб це не було якоюсь ієрархічною, керованою з Києва, структурою, а змогло стати розгалуженою широкою мережею громадян-активістів, яка б міцно тримала у своїх руках віжки контролю за владою.
Volyniaka: Як ви святкували День Свободи цьогоріч? Чи після того як вас Ющенко звільнив, це для вас не свято?
Підписання моєї заяви про звільнення, яка більше півроку пролежала на столі у Віктора Ющенка, безумовно є святом свободи для мене :=)
У День Свободи ми традиційно зустрічаємося з друзями. Без телекамер і піар-консультантів.
Тетяна Грішина: Щойно їхала в маршрутці, і два діда дискутували про те, хто здав Волинь чотирьом мішкам грошей. Один переконував, що молодь, бо вона наївна. А ви як думаєте?
На нинішніх виборах була зафіксована найнижча явка молоді – 18%. Це по всій країні, Волинь – не виняток. На мою думку, Волинь здала, а точніше продала опозиція, не виставивши на мажоритарних округах гідних кандидатів, хоча таких було достатньо.
Volyniaka: Все-таки, будете повертатися в політику?
Це найчастіше питання. Я впевнений: те, чим займаюся, є значно ефективнішою і дієвішою політикою, ніж моє членство у якійсь партії, посада чи наявність депутатського мандату. Ми змінюємо правила у вищій політичній лізі, які за інших умов політиками б не мінялися.
Світлана_М.: Ви такий стильний чоловік ;) Чи велике має значення для вас у що одягнений співрозмовник? (Маю на увазі стиль, вартість, бренди)
Я не є людиною «брендовою». Надаю перевагу зручним речам. Я відвертий прихильник стилю «кежуал». Є змога бути не в краватці – я такий шанс не пропущу.
Як і для багатьох, для мене важливо, щоб людина, з якою я маю справу, володіла гарним смаком у всьому, не лише в одязі :=)
Volyniaka: Чи були плани, аби рух ЧЕСНО переріс у політичну партію?
Ні, таких планів не було. З самого початку про це було заявлено. Успіх і довіра до руху ЧЕСНО базуються на тому, що рух є в першу чергу незаангажованим і об’єктивним в оцінці політиків.
veselka Яка ваша найбільша мрія?
У мене завжди була пересторога – не стати у всьому депутатом. Себто не говорити, як депутат, не діяти, як депутат, не вести спосіб життя депутата. І ця моя мрія стала реальністю :=)
Olha Buzuluk Олександр Сушко, голова правління фонду Відродження, вважає: «У 2015 році вести мову про Угоду про асоціацію з ЄС буде пізно. Вона буде підписана наступного року, або не буде підписана ніколи». А ви як думаєте?
Я практично згоден з таким аналізом. Для мене важливо, щоб європейська перспектива була не чимось абстрактним і недосяжним. Наступні президентські вибори виграє та людина, яка переконає українців у своїй спроможності стати першим по-справжньому європейським лідером Незалежної України (прохання до Віктора Фьодоровича не перейматися).
Угода має бути підписана. Угода передбачає чіткі зобов’язання української влади, які мають бути виконані. І наявність такої угоди буде найкращою мотивацією для формування в Україні справжніх європейських політичних сил.
Тетяна Грішина Скільки судових позовів було до ЧЕСНО щодо правдивості опублікованої інформації і які результати судів?
Практично жодного. Є один позов представника опозиції проти координатора ЧЕСНО в Хмельницькому, який, за оцінками наших юристів, не має судової перспективи.
o_tsymbaliuk В якій країні ви найбільше любите бувати? Назвіть прибилзно 5 країн, куди має обов"язково з"їздити кожен українець :)
Я б хотів, щоб кожен українець побував у своїх європейських сусідів, у тих країнах, які ще 20 років тому належали до соціалістичного табору. Щоб переконатися у тому, що «ето двє большиє разніци», як кажуть в Одесі.
Мені дуже подобається Любляна, Прага, Будапешт.
Volyniaka: Розкрийте якийсь секрет Майдану. Он якось хтось розповідав, що Ющенка вмовляли перший раз приїхати на Майдан. Це правда? І що ще ховали тоді від людей?
Найбільший «секрет» Майдану в тому, що Майдан не є продуктом політтехнологів і не є результатом змови Сороса, Брюселю і Вашингтону.
У перший день Майдану впевненості у тому, що його підтримають кияни в штабі не було. Була надія, але не впевненість і не планування. Майдан отримав підтримку киян досить несподівано для політтехнологів і штабістів. І лише тоді вони почали думати про те, яким чином підтримати це піднесення. Звідси й ідея з постійно діючою сценою, артистами, трансляцією, наметами й усім іншим.
Віталій Кроцюк: На вашу думку, Янукович передусім тупий чи нахабний? Бо от кажуть як він строїть схєми і мільярдами краде для себе і сім"ї. Але це якось не узгоджується з його образом такого собі тупуватого мужлана, який не знає що таке круасани і які є в Україні області. Ви ближче до тих сфер, яка у вас думка? От суто про Януковича як про людину.
Я провів багато годин у розмовах з Януковичем, коли став главою Секретаріату Президента. Коротке враження: Януковича не можна назвати легким для маніпуляцій, він дуже прагматична людина, любить розповідати про своє сирітське дитинство, життя у дитячому будинку, виховання бабцею. Він суттєво виріс як публічний політик після справжніх кампаній, коли він виступав на багатолюдних мітингах як лідер опозиції. Янукович повністю деградував і втратив всі набуті якості публічного політика, ставши Президентом.
Але добре поінформовані джерела стверджують: найважливіші для країни питання Янукович приймає таки особисто, довіряючи своїм найближчим соратникам – партнерам по бізнесу, зокрема Ринату Ахметову.
Світлана_М.: Яку політичну долю можна прогнозувати Королевській і Шевченку? І взагалі на скільки вони попали?
Можна досить точно порахувати наскільки попали спонсори Королевської (а злі язики прямо знущаються над Ахметовим). Заяву Королевської про те, що вона висуває свою кандидатуру на посаду Президента без саркастичної посмішки сприймати важко.
Доля технічного квазі-опозиційного проекту «Україна Вперед!» говорить про суттєве зростання свідомості українського виборця, як і програш великих грошових мішків на багатьох мажоритарних округах.
Світлана_М.: Порадьте книжку, яка змінила щось у вашому світогляді останнім часом? Взагалі маєте час читати?
Я перейшов переважно на електронні книжки, які завантажую у свій ай-пед першого покоління. Читав значно більше, коли користувався громадським транспортом (маршрутка, метро) дорогою на роботу. Останній рік сів за кермо автівки. Читаю переважно в літаках і у вихідні. Маю звичку читати декілька книг паралельно. Намагаюся обов’язково, щоб одна або дві книги були англійською. Багато інформації отримую зі стрічки новин у Фейсбуці. Намагаюся дивитися «велике кіно». Давно не був у театрі.
Тетяна Грішина На скільки часу вистачить "Свободі" запалу у ВР? Як довго протримається цей парламент?
Не робив би великі ставки на те, що цей парламент досидить до кінця свого терміну.
«Свободі» потрібно втриматися перед спокусою нарощування дешевого і популістського рейтингу, якщо вона не хоче стати класичним представником крайньо правої партії, яку традиційно підтримує 3-5% виборців.
Конференцію завершено!
В чаті
Online: 0