Додати запис

Велика Волинь у великих українських ТОПах (ІНФОГРАФІКА)

Останнім часом дуже популярним явищем стало визначення так званих ТОПів, в тому числі у стосунку до туристичної привабливості.

Україна не є винятком.

Ми вирішили проаналізувати найбільш популярні туристичні ТОПи на предмет представлення у них об’єктів Великої Волині.

Варто зауважати, що в деяких категоріях (замки, палаци) наш регіон виглядає досить таки вигідно. Загалом у статті опрацьовано кілька десятків різноманітних тематичних рейтингів, які більшою чи меншою мірою відображають туристичну привабливість регіону.

Серед них було обрано 18 найцікавіших з нашої точки зору. Майже два десятки об’єктів «відмітились» у наведених нижче ТОПах, деякі навіть по кілька разів.



Найвідомішим та популярним в Україні був і залишається конкурс «7 чудес України». Вперше в рамках цього конкурсу було визначено 7 історико-архітектурних чудес України. Жоден з об’єктів Великої Волині не потрапив до сімки найкращих. Проте, замковий комплекс Острога потрапив у 10-ку, отримавши спецномінацію, а ще два об’єкти, які засвітились у переможному списку 21-го об'єкта – Луцький замок (16 місце) та Свято-Успенська Почаївська лавра (20 місце).

Наступним на черзі ішов конкурс «7 природних чудес України». Цього разу нас чекав тріумф, оскільки озеро Світязь в цьому конкурсі потрапило в «чудеса» на 6-те місце. Це досить справедливе твердження, оскільки Світязь за багатьма критеріями є озером «НАЙ» в Україні. НАЙбільше прісноводне, НАЙглибше, НАЙчистіше. Крім того, озеро вирізняється молекулярним складом води та вмістом у ній срібла. Крім Світязя, у список 21-го «чуда» від Волині потрапили Базальтові стовпи (геологічний заказник у Костопільському районі Рівненської області).

У конкурсі «7 чудес України: замки, фортеці, палаци» 1 місце посів Луцький Верхній замок. Доповнив список Дубенський замок (20 місце).

Жоден із об’єктів Великої Волині не потрапив у категорії: водонапірні башти, залізничні вокзали, мечеті, ратуші. Цікаво також, що жодне з волинських місць не потрапило у десятку "доленосних місць України". Ймовірно, що Битва під Берестечком, Брусилівський прорив чи З’їзд Європейських монархів могли б конкурувати за такий статус. Також жоден із об’єктів Волині не потрапив у категорії «Палаци» та «Синагоги», хоча і ті інші на Волині є.

Хоч і на останньому місці, проте в переможній десятці опинився Національний університет «Острозька академія» (у Острозі) в категорії «Навчальні заклади». Цей заклад назвали наступником першого вищого учбового закладу в Східній Європі. Ще одне десяте місце – за скансеном у Рокинях. Музей історії сільського господарства Волині виборов почесне місце завдяки затишній атмосфері та вмінню приймати гостей українськими стравами та гостинністю. Зруйновану у 1972 році караїмську кенасу додали до «Нині неіснуючих кенас в Україні», яка із ще кількома зруйнованими об’єктами зайняла 10 місце в категорії «Кенаси». Луцька караїмська кенаса була однією із найстаріших в Україні (в 1506 році вона вже існувала). Після другої світової війни караїми залишили Луцьк, разом із ними занепала і їх святиня.

В категорію «зАмки» потрапили два волинських об’єкти: Луцький замок та Острозький замок, які посіли відповідно 5 і 8 місця. Після перемоги в конкурсі «7 чудес» Луцький замок вже не здивуєш, а от за Острозьке творіння особливо приємно. Описуючи Луцький замок, організатори ТОПу зауважили на тому, що саме цей замок є найкраще збереженим і при цьому одним із небагатьох замків часів Литовського князівства в Україні. Особливістю Острозького замку було названо те, що всі його споруди візуально та конструкційно відокремлені одна від одної та сприймаються як окремі, при цьому залишаючись єдиним комплексом.

Тараканівський форт зайняв 5-те місце в категорії «Фортеці». Це єдиний об’єкт, який представив оборонну архітектуру 19-го століття і єдиний об’єкт такого типу, який «дожив» до наших днів.

Інтернет-сайт Точка.нет поставив Волинський регіональний музей українського війська та військової техніки у місті Луцьку в десятку «Військових об'єктів для туризму». Згаданий об’єкт названий єдиним військовим музеєм і Західній Україні.

Відразу два наших об’єкти потрапили в ТОП-10 Маловідомих місць Західної України, де варто побувати у 2013 році від туристичного порталу http://stezhkamu.com. У списку опинились Тунель кохання (Клевань) і Тараканівський форт. Тунель кохання називають ботанічним феноменом, який знаходиться вздовж вузькоколійної залізниці між Клаванню та Оржевом. Густі лісові масиви затягнулись навколо залізниці у вигляді тунелю. Тут і справді панує цікава романтична атмосфера. Місцеві легенди стверджують про те, що якщо пройтись цим тунелем і поцілуватись, пара закріпить свої почуття на все життя. Тараканівсьбкий форт, попри свою величність та екслюзивність, таки дійсно відноситься до категорії маловідомих об’єктів, але правдою є те, що його таки варто відвідати.

ТОП-12 незвичних музеїв України, серед яких дійсно унікальний та особливий в своєму роді Музей Бурштину (Рівне). Серед експонатів музею – різноманітні шматки бурштину та ювелірні вироби із цього каменю. Волинь славиться його покладами. Сучасна ювелірна індустрія та попит на сувеніри перетворюють добування бурштину на потужну економічну складову регіону.

Ще два волинських замки потрапили в українські ТОП-и. Цього разу це ТОП-10 замків України, які варто побачити (http://www.turkraina.info). Організатори спробували виокремити в кожного об'єкта якусь історичну чи культурну особливість. Дубенському замку, завдяки легендарній історії про Тараса Бульбу, дали звання "тарасо-бульбівський", а Кременецький назвали "найбільш легендарним", мабуть завдяки перемогам над монголо-татарами та історіям про загадкову історичнку постать - королеву Бону.

Важливий для Волині природний об’єкт «Шацькі озера» відмітився у ТОП-10 місць, які варто відвідати в своєму житті (http://tripua.info). Наші озера зайняли 9-те місце, поступившись таким відомим туристичним об’єктам, як: Говерла, Хортиця, Центр Європи (Рахів), Центр Львова, Чернівецький університет, Потьомкінські сходи, Балаклава, Камянець-Подільський, Софіївка (Умань). На десятому місці – Батурин: Палац Разумовського.

Не минув Волинських об’єктів і ТОП-5 цілющих джерел та купалень України (за версією сайту http://www.delfi.ua). Цього разу на першому місці опинилося Джерело Святої Анни (у Рівненській області). Оосбливісю цього джерела є те, що воно має цілий рік однакову температуру (+6). А згідно легенд, вода з цього джерела допомагає жінкам від безпліддя та інших «жіночих» хвороб. Зазвичай прочани купаються в басейні після молитви.

За версією одного інтернет-блогера та мандрівника (http://pan-sapunov.livejournal.com), Свято-Успенська Почаївська лавра, що на Тернопільщині, достойна третього місця в категорії ТОП-5 найгарніших монастирів України. Якось більш звично бачити Почаївську лавру на другому місці за своєю величиною та релігійною значимістю після Києво-Печерської, але коли йдеться про зовнішній вигляд, то можливо автор рейтингу і має рацію.

Досить неочікувано у всеукраїнських ТОПах з’явився ще один маловідомий і загадковий об’єкт Великої Волині – Кам'яне село (в Житомирській області). Сукупність великих кам’яних брил в цих краях ще не є означенням містики, а от те, що вони розтошовані в правильному геометричному порядку (у вигляді плану сільської вулиці), викликає щонайменше здивування. Ще багато містичних цікавинок, як наприклад завжди теплий «божий» слід ставлять Камінне село на 6-те місце рейтингу Топ-10 Наймістичніших місць України (http://tyzhden.ua)

Загалом з містикою на Волині все гаразд. Цього разу фаворитами стали підземелля, яких у нас трохи є. У ТОП-5 Містичних підземель України (від http://iloveukraine.com.ua) потрапили підземелля під костелу Петра і Павла у Луцьку (1 місце), розкопки древнього слов’янського міста Суренж під вулицями Рівного (2 місце), розгалужені підземелля Острога (3 місце). Кожне з місць має свої легенди та містичні історії, а поєднує їх те, що всі вони в процесі дослідження, тому ймовірно, що найцікавіші загадки підземель – ще попереду. Доповнили переможну 5-ку підземелля Львова та Одеси (відповідно 4 та 5 місця).

У ще одному цікавому ТОПі відмітилася Волинська земля – ТОП-5 ідеальних місць для фотополювання в Україні (www.iloveukraine.com.ua). Можливо комусь і спадуть на думку Шацькі озера, Цуманська пуща, Волинська амазонка та насправді в рейтинг потрапив не менш мальовничий Поліський природний заповідник, що знаходиться на Північному заході Житомирської області. В «заслуги» цього місця поставили велику кількість звірів, птахів та багату рослинність території. Нагадаємо, що Житомирська область - одне з небагатьох місць в Україні, де залишились зубри.

Це прозвучить дивно, але в питаннях фестивального руху та культурно-мистецьких подій, Волинь не відмітилась нічим особливим в масштабі Україні… чи може рейтинги якісь необ’єктивні? В будь-якому випадку – це привід задуматись, адже з такою історією та традиціями нормально не «пофестивалити» - це не солідно. Один із найпопулярніших та найдавніших (з 1991 року) музичних фестивалів України – Тарас Бульба (Дубно) відмітився у списку кращих рок-фестивалів України в 2013 році, які варто відвідати (http://www.delfi.ua).

На завершення вважаємо за доречне представити наші «досягнення» у ТОП-20 культурним міст України від Фокусу (http://focus.ua). Важливим елементом оцінювання стало опитування мешканців стосовно населених пунктів, в яких вони проживають. Висновок для волинських міст простий – треба більше любити свої міста… а потім захочеться і «пофестивалити». Фіналісти рейтингу:

1. Ялта

2. Івано-Франківськ

3. Львів

4. Євпаторія

5. Чернівці

6. Ужгород

7. Севастополь

8. Харків

9. Тернопіль

10. Одеса

11. Київ

12. Херсон

13. Мукачево

14. Кам’янець-Подільский

15. Луцьк

16. Хмельницький

17. Чернігів

18. Донецьк

19. Трускавець

20. Рівне

Можливо, багато що ще не згадано про Волинь у цих рейтингах, але така порівняно низька "явка" якраз і свідчить про популярність чи скоріше непопулярність волинського туризму. Очевидно, що нам є над чим працювати і є що популяризувати. І це добре. Було б гірше, якби не було нічого.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі 4
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Кльово!
А що, фотки не вдалося приліпити? На сайті візуально виглядає значно краще
Відповісти
треба ж було хоч якусь інтригу залишити :-)
Відповісти
Якщо ви вже берете географічно Волинь, яка була колись, то сюди ще треба включити Холмщину, Підляшшя і Берестейщину (Білорусь). А так - це урізана версія.
Відповісти
Це вже сперечатися з поляками і білорусами.
Відповісти